CULBURB aneb kultura na hraně - Umělecké projekty pro Psáry–Dolní Jirčany

Co mají společného Psáry a Dolní Jirčany, Sandleiten ve Vídni, Zalog v Lublani, Ursus ve Varšavě, RajkaRusovce u Bratislavy a Délégyháza u Budapešti? Spojuje je projekt Culburb, do kterého se přihlásilo 223 umělců a architektů z celého světa, od Nového Zélandu po Mexiko.

 Z tohoto počtu projektů odborná komise vybrala 5 projektů, které byly vytvořeny speciálně pro obce Psáry a Dolní Jirčany. V následujících řádcích vám vybrané projekty představíme.

Byli bychom rádi, kdybyste se do projektu zapojili. Uvítáme vaše náměty a impulsy. Současně vás zveme na Culburb koktejl, který jsme pro Vás připravili 12. 5. ve 14 hod. v rámci prvních farmářských trhů v obci. Zde budete mít možnost seznámit se jak s projekty, tak i jejich autory.

Projekt Culburb se soustřeďuje na veřejný život ve středoevropských suburbiích. Prostřednictvím drobných intervencí zpestřuje každodenní život v osmi vybraných obcích. Mezinárodní projekt není financován ani spolufinancován z městského rozpočtu. Hlavní zdroj financí pochází z programu EU – Program Culture, dále projekt podpořil Visegradský fond a European Cultural Foundation a z české strany je projekt podporován Ministerstvem kultury České republiky a Hlavním městem Praha. Hlavním organizátorem projektu je Centrum pro středoevropskou architekturu. V případě dotazů se obracejte na Kláru Mergerovou – koordinátorku projektu, mergerovaatccea [dot] cz. Velice rádi vám osobně projekt představíme v sobotu 12. 5. na farmářských trzích.

U rbánní
F  armářské
O bjekty

Ursula Achternkamp & Niklas Nitzschke

Milí obyvatelé Psár a Dolních Jirčan,
Na konci léta, přesně 8. září, k Vám my, Ursula Achternkamp, Niklas Nitzschke, UFO & přátelé, přijedeme na návštěvu a přivezeme s sebou speciální UFO nástroj. Slyšeli jsme, že situace na vaječném trhu se trochu začíná vymykat z rukou, a proto bychom se rádi pokusili nalézt řešení ne ke všem, ale aspoň k tomuto problému. Představíme vám našeho velmi speciálního hosta a strávíme s vámi nějaký čas.

50.000,–

Laboratory.cz

Obyvatelé Psár a Dolních Jirčan mají jedinečnou příležitost sami rozhodnout, jak nejlépe využít 50.000 Kč. Veřejným hlasováním rozhodnou o vítězném návrhu na využití dané částky určené ke zkvalitnění života v obci.

 

Ideální Psáry a Dolní Jirčany

MOBA

Celé dvacáté století architekti vytvářeli obraz ­ideálních měst. Přitom se málokdy ptali občanů a obyvatel přímo, jak si ideální město představují. Rozhodli jsme se tento trend otočit a ptáme se vás, obyvatel Psár a Dolních Jirčan, jak byste si představovali svou ideální obec. My jako architekti se budeme držet vašich námětů a navrhneme pro vás vizi Psár a Dolních Jirčan.

 

Pozvánka na dobrodružství

Anežka Tkáčiková a Martin Rusina

Dolnojirčanští a psárští zvědavci, víte, jak přišel les „U oběšeného“ ke svému názvu? Nebo vzpomínáte si na chuť bonbónů ze staré trafiky? Koncem léta podnikneme dobrodružnou výpravu za těmito a dalšími zapomenutými příběhy z vesnic a okolí. Prosíme o pomoc při sbírání vzpomínek a odvážlivce zveme, aby se zapojili do výpravy. Vaši průzkumníci A. a M.

 

Stezka odvahy

Matěj Al-Ali, Petr Dub, Tomáš Moravec

Projekt „Stezka odvahy“ si klade za cíl zachytit a přiblížit novodobou urbanizaci Psár a Dolních Jirčan, která v jistém smyslu reprezentuje zásadní porevoluční a společenský obrat v České republice. Autoři vytvoří v obcích Psáry a Dolní Jirčany síť dvanácti informačních tabulek, popisujících historii a vývoj obydlování obce v posledních dvaceti letech. Stezka tak vytvoří linii propojující původní jádra s nově strukturovanými oblastmi zástavby.

Tags: