Možnosti připojení k internetu v Psárech a Dolních Jirčanech

Možností připojení k internetu je mnoho a cílem tohoto článku není ukázat na ideální řešení domácího připojení, ale poskytnout přehled o možnostech.

Nejprve je třeba si říci, co od svého připojení k internetu očekáváte. Pokud běžné činnosti, jako je prohlížení WWW stránek, stahování a odesílání e-mailů, stahování souborů a podobně, máte neomezené možnosti včetně mobilních připojení (i když to je na doma spíše nouzové řešení).

Chcete-hrát hry, online sledovat televizní pořady a podobně, jsou možnosti připojení již velmi omezené, protože jakékoliv bezdrátové připojení je s ohledem na rychlost odezvy nevhodné. Ne že by bylo vyloučené, ale nechcete-li poslouchat sáhodlouhé nářky Vašich potomků, na WiFi raději zapomeňte.

Zde bych rád zdůraznil, že nejdůležitějším kritériem pro výběr poskytovatele nemusí být vždy uváděná rychlost připojení, ale rovněž důležité parametry jsou agregace, latence a FUP. V ADSL a VDSL technologiích se navíc často uvádí odlišná rychlost pro download (stahování) a upload (odesílání) dat.

Agregace je parametr, který představuje maximální počet uživatelů dělící se o kapacitu linky. Pro domácí potřeby neposkytuje téměř žádný operátor vyhrazenou linku, a když, tak za téměř nesmyslné peníze. Pokud Vám tedy poskytovatel připojení nabízí linku 10Mbit při agregaci 1:5, znamená to, že v nejhorším případě jsou pro Vás určeny nejvýše 2Mbity a vyšší bude pouze v případě, že v okolí momentálně nevyužívají linku jiní uživatelé. Je však třeba si uvědomit, že prakticky žádný poskytovatel připojení negarantuje rychlost připojení a agregace je spíše ukazatelem kapacity sítě.

Rychlost odezvy je ukazatel důležitý zejména pro děti a pro hráče (i když to představuje spíše synonymum). Latence je parametr, který se běžně neuvádí a je dán spíše technologií. Obecně lze říci, že kabelový internet (ADSL, VDSL) bude mít latenci vždy nižší než bezdrátové připojení. Nechcete-li platit za kabelovou přípojku, vybírejte vhodný tarif konzultací s příslušným operátorem. 4asto lze parametry připojení vylepšit použitím jiné technologie či přístupového bodu.

FUP, aneb Fair User Policy, někdy též přezdívané „Limity“ jsou důležité pro stahovače, hráče a online diváky filmů a seriálů, protože představují možná omezení přenesených dat. Pro běžného uživatele prohlížejícího web a maily bezpředmětné, ale v nejlevnějších tarifech často obtěžující záležitost.

Způsoby připojení a jejich charakteristika.

Drátový internet (ADSL, VDSL)

Vzhledem k tomu, že v obci není rozvedena žádná kabelová televize ani jiný metalický či optický rozvod internetu, je s ohledem na domácí užití ve hře pouze možnosti ADSL a VDSL. Obě technologie vycházejí ze stejné podstaty a tou je přenos dat po telefonní lince a obě jsou závislé na její kvalitě a na vzdálenosti od telefonní ústředny. Nelze tedy říci, že máte-li telefon s pevnou linkou, máte možnost tohoto připojení. Na stránce DSL.cz naleznete online formulář pro ověření dostupnosti obou technologií, ale podobné interaktivní formuláře naleznete i u operátorů a poskytovatelů internetu. V závislosti na poskytovateli připojení může nebo nemusí být vyžadována aktivace hlasových či jiných služeb, a proto se vyplatí vybírat pečlivě. Mezi největší poskytovatele ADSL linek patří:

ADSL linka má řadu výhod, počínaje nízkou pořizovací cenou, protože zavedení linky (jsou-li položené kabely) je zdarma a při uzavření smlouvy na delší období je zpravidla modem a někdy i montáž zdarma (jste-li technicky zdatnější, využijete samoinstalační balíček, aneb připoj a funguj). Nízká latence a vysoká spolehlivost připojení rovněž hovoří pro.

Nevýhodou může být vyšší provozní cena, pokud skočíte na lep obchodníkovi a necháte si zavést všemožné služby jako je TV, telefon, IP telefon (a ty ceny zní velmi lákavě). Rovněž všechny doplňkové služby, jako jsou pevná IP adresa, nižší agregace (počet uživatelů dělících se o přenosovou kapacitu), mohou vyjít dráže.

Bezdrátový internet (Wifi)

Připojení pomocí Wifi je nyní velmi populární, protože je jednoduché a je v něm veliká konkurence, takže lze získat velmi výhodné ceny. Wifi však má jedno veliké úskalí a tím je těžší ověřitelnost dostupnosti připojení právě i díky veliké konkurenci. Obecně platí, že aby bylo možné získat připojení, je třeba mít přímou viditelnost na tzv. přístupový bod (AP – access point). Mapu přístupových bodů mají jednotliví poskytovatelé na svých stránkách a my jsme se pokusili o jakýsi kompilát, který naleznete na obecním webu, zde jen stručná tabulka.

Provider WWW Voip ADSL Free Přístup Přístupové body Pokrytí Rychlost od Cena od Rychlost do Cena do Agregace Instalace
ÚVT http://www.uvt.cz/ Ne Ano Ne Jesenice, Dolní Jirčany, Psáry Psáry, Horní jirčany, Dolní jirčany 8Mb/s 300 100Mb/s dle technického řešení 1:10-1:1 běžné připojení 1440,-  materiál včetně montáže
WIA http://wia.cz/ Ano Ano Ne Jesenice, Zlatníky, Dolní Jirčany Psáry, Horní jirčany, Dolní jirčany 4Mb/s 474 10Mb/s 954 1:8-1:4  
eHamnet http://www.ehamnet.cz/ Ano Ne Ano Dolní Jirčany Horní jirčany, Dolní jirčany 1Mb/s 356 4Mb/s 951 1:20-1:5 720 Kc + materiál, při úvazku 12 měsíců dle tarifu - pouze práce nebo zcela zdarma
JM-Net o.s. http://www.jmnet.cz/ Ano Ne Ano Psáry, Dolní Jirčany Psáry, Horní jirčany, Dolní jirčany 30-40Mbit* 150 30-40Mbit* 400 1:5-1:1 typicky 2500, vytvoření přístupového bodu včetně internetu pro daný objekt je zdarma
cheapernet http://www.cheapernet.cz/ Ne Ne Ne Tondach Psáry, Horní jirčany, Dolní jirčany 400kb/s 400 4Mb/s 951    
Vasesit.cz http://www.vasesit.cz/ Ano Ano Ne Dolní Břežany Horní jirčany, Dolní jirčany 2Mb/s 576 8Mb/s 1992 1:15 2976 + AP
www.elreko.net www.elreko.net Ne Ne Ne   Psáry, Horní jirčany, Dolní jirčany 10Mb/s 199 24MBit 999 1:10-1:1  

*) JM-Net o.s. nabízí pouze jednu přenosovou rychlost a liší se cenou kdy 150Kč mají důchodci a běžní občané pak 400Kč.

Obecní Wifi zde zaujímá tak trochu specifické postavení, protože v současné době probíhá výběrové řízení na její odkup a díky tomu se s naprostou jistotou budou měnit její ceny a podmínky provozu (zejména rychlost jistě vzroste). Pokud se nacházíte v jejím dosahu a máte o připojení zájem, sledujte informace na obecních WWW stránkách. 

Nabídka služeb je velmi široká a jen těžko porovnatelná, proto jsme vybrali co možná srovnatelné tarify i za cenu mírného zkreslení finanční výhodnosti nabídek. Někteří poskytovatelé totiž nabízejí těžko srovnatelné „akcelerované“ rychlosti, kdy platí vyšší rychlost pouze po omezenou dobu, nebo není nijak garantována a může být omezena s ohledem na celkové zatížení linky poskytovatele.  Tyto služby jsou uvedeny v poznámkách.

Nejste-li však technický guru, do připojení se sami nikdy nepouštějte, jakkoliv Vám budou přátelé říkat, jak je to jednoduché. Přesnost nastavení směrové antény je zde větší než u té televizní. Upevnění a nasměrování antény může být i pro šikovného kutila hrou na celé odpoledne, a to mu ještě nikdo nezaručí, že se výsledek podaří. U profesionální firmy Vás tak neúspěch může stát pouze cenu práce technika, u amatérské instalace také cenu nepotřebného hardware.

Mobilní připojení

Poslední možností je připojení pomocí některého s GSM operátorů, ale nemá smysl je zde rozebírat, protože pro připojení domácnosti jsou zcela nevhodné nejen pro nízkou přenosovou rychlost a vysokou latenci, ale zejména pro uplatňování limitů na přenášená data a absenci jakékoliv garance parametrů služeb.

Přiložené soubory: 

Komentáře

Vysokorychlostní internet pro PSÁRY a Jirčany

Přinášíme Vám do Psár internet o symetrické rychlosti až 40Mb/s.
Naše tarify a ceník najdete na webu www.elreko.net
Ceny už od 150kč měsíčně.
Pro příklad 10Mbit/10Mbit za 349,--
16Mbit/16Mbit za 449,--
24Mbit/24Mbit za 599,--
instalace je vždy kompletně zcela zdarma.
Po dobu výpovědi u konkurence se u nás nic neplatí.

:))

Aktualizace

Dobry den,

je vycet moznosti aktualny? Jde mi o providery.
Ceny samozrejme nemusi platit.

M.

Dobry den, Pokud je nam znamo

Dobry den,

Pokud je nam znamo tak ano. Rozhodne pokud se jedná o největší hráče.

S pozdravem
Vít Olmr

nezavislé změření signálu

Každý z poskytovatelů přirozeně preferuje svoji síť.

Pokud chcete zjistit možnosti na konkrétním místě, provádíme měření signálu a doporučení vhodného připojení nezávisle na poskytovateli.

Kdo by potřeboval pomoci v této oblasti, může se obrátit na techniky naší firmy:

Bravo trade s.r.o.
e: servisatbravotrade [dot] cz
w: www.bravotrade.cz
t: +420 605 33 99 21