Jarní úklid aneb odpady a kam s nimi

Jedno dnešní přeekologizované době nelze upřít, a to že otázka "kam s ním" již postrádá původní význam. Nejen že téměř na každém rohu nalezneme kontejnery na tříděný odpad, ale rovněž musí mít každá obec pro své občany k dispozici sběrný dvůr.

A zde se dostáváme k meritu věci. Blíží se doba jarních úklidů, kdy se naše půdy, zahradní domky, garáže a jiné skladovací kouty ocitnou pod útokem takzvaných pánů tvorstva (a ti zas pod tlakem svých manželek a drahých poloviček) a nastane všeobecné hemžení s cílem vyklidit loňské sběratelské úlovky, aby uvolnily místo těm letošním.

Jenže přesně v tu chvíli nastane čas pro onu nerudovskou otázku. Zdravý rozum velí vzít auto a odpady odvést na sběrný dvůr. Realita je však taková, že se většina tohoto odpadu ocitá jako mimochodem v těsné blízkosti kontejneru na tříděný odpad. To v lepším případě - v horším uvnitř. Což ovšem o zdravém rozumu zrovna nesvědčí.

Kdy a kam na Sběrný dvůr

Obec Psáry má svůj sběrný dvůr na Štědříku a je otevřený:

  • Středa 15-18 hod.
  • Sobota 9-13 hod

Sběrný dvůr je zdarma pro občany obce a majitele rekreačních objektů, kteří mají uhrazen poplatek za svoz komunálního odpadu. Při vstupu do sběrného dvora musí předložit doklad o zaplacení.

Nejde-li to odvézt

Velmi často je příčinou prostá absence dostatečně velkého dopravního prostředku (vyhnu-li se úvahám o zdravém rozumu, ochotě a snaze mít hezké okolí), čímž pán tvorstva usoudí, že bude výhodnější postupně odpad odnosit ke kontejneru. Přitom řešení je tak prosté. Objednejte si kontejner až domu. Ceny za přistavení a následné odvezení kontejneru se pohybují od 1000 Kč. Stačí do něj naházet vše, čeho se potřebujete zbavit. Že je pro vás tato částka mnoho peněz? Upřímně, pokud mi to chce tvrdit majitel rodinného domu, měl by raději nemovitost rychle prodat a vrátit se do města, ale budiž. Co Vám brání dohodnout se se sousedem? Bydlíme na vesnici, kde by v dohodě neměl být problém. Ve městě se můžeme obávat toho, že se námi zaplacený kontejner zaplní odpadem lidí, kteří na platbě neparticipují, ale tady díky menší anonymitě bychom snad mohli být schopni se domluvit a neparazitovat ani na sobě navzájem, ani na obci (nakonec úklid tak jako tak zaplatíme na daních tak proč si navíc dělat zlou krev).

Kde a jak objednat kontejner na odpad

V Psárech a Dolních Jirčanech lze využít služeb nejméně tří firem s blízkého okolí:

Trocha třídění a uklízení

Jakkoliv jsem odpůrcem všemožných rádoby ekologických organizací, realita je taková, že drobný, či chcete-li každodenní, odpad může každý občan snadno vyhodit do směsného nebo tříděného odpadu. Nechci tím říci, že je nutné vše za každou cenu třídit, ale nikomu z nás nic neudělá, pokud PET lahve sešlápneme a hodíme do pytle (poskytuje zdarma obecní úřad) či igelitové tašky (koneckonců jich všichni máme ze super-hyper-marketů doma spoustu) a uděláme si výlet ke kontejneru a pytel do nich upustíme. Podobně lze zacházet s krabicemi (jen bych je v tomto případě rozebral či alespoň sešlapal a nestrkal do igelitového odpadu). Rovněž takto jde zacházet i s krabicemi od mléka, ale zde chápu, že směsný odpad bude pohodlnější s ohledem na zápach apod. 

Ačkoliv to vypadá jako kázání samozřejmého, realita je trochu jiná, zejména pak v oblastech nové zástavby, kde nově nastěhovavší si myslí, že obec by jim měla líbat zadnici, a tedy i sama po nich uklízet. Sám jsem při stěhování absolvoval nejméně 8 výletů na sběrný dvůr s krabicemi a dalším obalovým materiálem z nového nábytku i přepravních krabic. Pokud bych očekával, že to obec, resp. fa Rumpold odveze od kontejnerů s tříděným odpadem, a naskládal to jen ke kontejneru, zaplnil bych celé hnízdo a ostatním spoluobčanům výrazně zkomplikoval život. Obec přece není a neměla by být povinna zdarma uklízet náš soukromý majetek.

Je tu několik sběrných hnízd s dostatkem kontejnerů a v Psárech je sběrný dvůr s poměrně slušnou otevírací dobou, takže není důvod pro neuvěřitelný nepořádek, který je neustále u kontejnerů. Kdo nevěří, ať se jde podívat třeba ve středu či čtvrtek nebo budou-li stačit fotografie?

Apeluji na všechny, nebuďme sobečtí a udělejme vše, co můžeme, aby naše okolí bylo hezké, vždyť tu bydlíme a nemůžeme se tvářit, že to, co je za naším plotem, se nás netýká. Naší vizitkou není jen upravený trávník a truhlíky na oknech, ale také společné veřejné prostory. A sběrná hnízda patří mezi ně, jsou u hlavních cest a i ona říkají, jací jsme.

Kam s tříděným odpadem?

Ať jen nelamentuji, v příloze naleznete mapu s vyznačením hnízd  s kontejnery na tříděný odpad.

Komentáře

odpady

Dobrý den,

pamatuju si, že před lety (a snad i dnes) byla možnost využít za úplatu obecní multikáru, minimálně na odvoz biodpadu. Nikdy jsem to ale nevyužil, tak nevím.

Rak.

Otevírací hodiny sběrného dvora do hlavního menu

Děkuji za tento skvělý článek. Bylo by možné umístit otevírací hodiny sběrného dvora také do nějaké vhodné rubriky v hlavním menu po levé straně? Myslím, že tam momentálně nejsou a špatně se to hledá... :-) Díky a přeji hezký den.

Otviraci hodiny tam jsou -

Otviraci hodiny tam jsou - http://psary.cz/sberny-dvur Jina vec je, ze to je schovane pod zivotnim prostredim, tak to mozna lidi nenapadne, ale pak staci pouzit hledani. Kazdopadne nez budeme natahovat hlavni menu o dalsi polozky, chci chvili pockat, protoze uz tedka potrebujeme minimalne dve a pokud budeme delat ve menu caste zmeny, jen navstevniky zblbneme.

Multikára

Připojuji se k panu Rakovi a prosím o informaci, zda lze obecní multikáru využít za úplatu pro odvoz bio odpadu - trávy. Nejedná se samozřejmě o jeden nebo dva pytle, ale o  cca 10 pytlů vyhrabané trávy po zimě.

Děkuji.

Lebedová

odvoz odpadu

K Vašemu dotazu sděluji, že obecní multikáru lze za poplatek 100,- Kč využít i pro odvoz biologického odpadu.  Odvoz lze objednat  na tel. 602754834 nebo 241940454  - paní Sedláková. Odvozy realizujeme pouze ve čtvrtek dopoledne a objednatel si nakládku  zajistí  vlastními silami. Je to pouze doplńková služba pro naše občany, takže se může stát, že v požadovaném termínu neuspokojíme všechny žadatelele.

Nepořádek u kontejnerů

Pane Olmr, plně s vámi souhlasím, ale co je to platné, když pan Václav Baxa z ulice Hlavní, co popeláři odvezou plasty, hned přijede ten den nebo druhý den s traktorem a valníkem plných pytlů s plasty. V ulici Hlavní naplní !!! prázdný kontejner a pokračuje v jízdě s ostatními plasty ulicí Sportovní a k rybníčku. Samozřejmě se hned začnou kolem kontejneru hromadit další plasty. A ty se hromadí celý týden. Fotografie mám. Pani Dvořáčková, která má tyto kontejnery před okny svého domu asi 8m, se o plasty na zemi stará, aby je vítr nerozfoukal a ani se jí nechce koukat na ten binec. Jsme na pana Václava Baxu naštváné, i jsme mu to řekly, ale jemu je to jedno. Připadá mi jako by "podnikal" sběrem plastů. Pak to vypadá, že ostatní lidi jsou bordeláři. S pozdravem Kalousková z ul. Hlavní.