Poplatek za komunální odpad v r. 2015

Usnesením zastupitelstva obce Psáry č. 57/7-2014 konaného dne 17.12.2014 se výše cen za svoz mmunálního odpadu v obci dle obecně závazné vyhlášky č. 3/2014 NEMĚNÍ.

  • Popelnice 120 litrů /jedna známka/           2.145,-Kč
  • Popelnice 240 litrů /dvě známky/               3.795,-Kč
  • Odpady rekreační objekt *                          1.210,-Kč
  • Pes                                                                    100,-Kč
  • Druhý a další pes                                            200,-Kč

*Platí pro trvale neobydlené objekty. Trvale obydlené objekty platí stejnou částku jako za popelnice

Poplatek je splatný do 28.2.2015
Číslo účtu 23734349/0800 Česká spořitelna a.s.
Známka bude zaslána na základě písemné žádosti nebo telefonické dohody.
Odpadové pytle nebudou posílány.

Přiložené soubory: 

Komentáře

Poplatky

Vážené vedení obce,

poplatky by si už zasloužily přehodnotit a stanovit poněkud nově. Podívejte se prosím jak je mají koncipovány např. v sousední Jesenici.
Je zde např. možnost stanovit poplatek za odvoz odpadu buď 1x týdně anebo 1x za dva týdny,
což by mnozí obyvatelé mohli oprávněně využít.
Zcela nepochopitelně jsou velice nízko stanoveny poplatky za psy. Tento poplatek je nejnižší v porovnání s okolními obcemi. Pokud se projdete po obci, tak můžete vidět psí exkrementy takřka na každém rohu. A to nemluvím o tom jak psi velmi často obtěžují svým štěkáním. Jistě občané mají právo vlastnit psa, ale nechť se o něj řádně starají a platí poplatky ve výší, která umožní kompenzovat nepříjemné stránky, které chov psů s sebou přináší.

Dobrý den, Poplatky za odvoz

Dobrý den,

Poplatky za odvoz odpadu jsou stále probírané téma. Na jedné straně straně možnost ušetřit za odvoz odpadu, na druhe riziko, ze všichni budou chtít ušetřit a domovní odpad se nám bude povalovat  okolo hnízd na tříděný odpad (to v lepším případě), nebo začnou vznikat černé skládky (to v tom horším). Oba pohledy jsou pravdivé a jen těžko se hledá pro všechny spravedlivý model.

Vít Olmr

Ano, je to stále probírané

Ano, je to stále probírané téma. Ale možnost si vybrat kolikrát my bude odpad odvezen by mělo být právo každého občana. Jednoduché pro vedení obce je to, že nařídí vyhláškou svoz všem stejně 1x týdně a hotovo. Máš tolik odpadu nebo ne? nás to nezajímá. zaplať a jede se dál. Diskutovat se nebude!

odpady

Diskutujte.

Začněme tím, zda má být provozování odpadového hospodářství pro obec na nule nebo ztrátové. Nyní je pro obec ztrátové.
Až si vyřešíte předchozí otázku, pak má smysl pokračovat na další. Tou je stanovení, zda nastavit, zda podmnožinu odpadového hospodářství zvanou sběrný dvůr dáte výnosově za nula (tedy čistá ztráta, pomiňme pro zjednodušení zpětný odběr ála Elektrovin) nebo jí ponecháte jako součást celku a provoz sběrného dvora budete dotovat z popelnic.
Pak si položíte otázku, zda navázat příjem za popelnice, což je téma, o kterém píšete, na hlavu (nynější stav) nebo na skutečně odvezené množství (kam asi směřujete).
Pak si k tomu přidejte, zda je správné odpouštět poplatky za popelnice důchodcům (stávající stav). Dále jak nastavit bytovky na Štědříku, ti mají také důvod k nespokojenosti se stávajícímu systému.

Jedním z nejvíce postižených stávajícím systémem je (sic!) náš starosta. Bydlí sám a platí stejně jako čtyřčlenná rodina popelnici 120 litrů, kterou absolutně nevyužije. Přesto se mu do změn nechce, i když Vámi navrhované řešení by bral všemi deseti: přesto to už 4 roky, co tu starostuje, nenavrhnul. Já kupříkladu platím za popelnici 240 litrů a mám jen 120 litrovou. No a také s tím nic nedělám. Mohl bych, a nedělám to ze stejného důvodu, proč s tím nic nedělá starosta. Protože jedna věc je dívat se na to z pohledu jednotlivce a druhá věc z pohledu obce. Já bych si totiž na otázku číslo jedna za obec odpověděl "bilance nula", pořídil si jako občan popelnici 240 litrů, nechal jí odvážet 1x za 14 dní a platil ty samé peníze. Vy asi také, starosta také, ale zároveň dalších možná 500 rodin by platilo více. A to by teprve byly diskuse. Stejně asi k tomu dojde, protože máte pravdu, možnost nechat odvážet popelnici jednou za 14 dní byste mít měl, pokud by to bylo technicky a ekonomicky možné (ono to znamená logisticky jinou situaci).
Navýšit poplatek za psy není problém. Skutečně jsou za hubičku. Potíž nastane při diskusi na téma kdo s nimi chodí na veřejná prostranství a kdo je nechává venčit na své zahradě. Mí přímí sousedé mají dohromady 6 psů. S jedním jediným chodí občas, třeba jednou týdně na procházku. V okamžiku zvýšení poplatku za psy mají plné právo protestovat, protože Vy spojujete poplatek s exkrementy na veřejném, což se jich absolutně netýká.

Tak a do mně.

Rak

Vaše vysvětlení je trochu

Vaše vysvětlení je trochu podivné. No příklad. Aby se měli pekaři dobře a neměli ztrátu a byly plusu tak budeme kupovat každý den chléb i když nám budou stačit na týden dva bochníky, to jako ze solidarity k pekařům? Co udělá pekař když bude mít ztrátu? zdraží chléb a občane kupuj si kolik chlebů chceš. Tak by se měl zachovat i obecní úřad ke svým občanům. Zaplať za svoz odpadu tolik, kolik vyprodukuješ, myslím že to je logický. Samozřejmě vymyslet jinou strategii a stanovit i jinou cenu a její výpočet. Je s tím práce, ale už dlouhou dobu tak 5 let nazpět se to tu řeší a nic. Mělo by se vedení obce stydět. Jinde to jde a zde ne? Divné.

no jo...

Mě nějací soukromí pekaři nezajímají, protože oni mají jediné kritérium - jejich výsledek musí být nula plus. To obec nemá.

S poplatky za odpady se nehýbalo mnohem déle než 5 let.

Ok, chcete platit za odvezené. Nemáte chuť na to nahlížet z pohledu obce, pouze ze svého pohledu. Dobrá. Když se mi bude chtít, tak to udělám. Když ne, tak ne.
Není práce s výpočtem, to je jednoduchá matematika. Je práce s rozhodnutími, o kterých jsem psal v předchozím svém příspěvku. Je práce s domyšlením následků a s vysvětlováním, proč se zdražuje, protože to z toho vzejde. Tam byl Váš příspěvek nulový. O psech nemluvě.

Měl bych se stydět, že mé vysvětlení je podivné a není logické, ale nějak se nestydím.

Máte absolutní pravdu, pokud

Máte absolutní pravdu, pokud Váš zrak nedohlédne dále než k Vaší popelnici. Ale Vy neplatíte JEN za Vaší popelnici. V onom poplatku máte také sběrný dvůr a pár dalších věcí.

Velmi rád přistoupím na filozofii placení za vyprodukovaný odpad, ale jděte se dnes prosím podívat k některému sběrnému hnízdu na tříděný odpad. Kupříkladu v ulici K Lůžku se mimo jiné nachází velký cestovní kufr (nevím do které kategorie tříděného odpadu ho zařadit), o kousek výše u rybníčku pro změnu dvě igelitové tašky jakéhosi směsného odpadu. Jak se bude blížit den svozu popelnic, bude směsný odpad na těchto místech bytnět, podle toho jak se plní popelnice obyvatel, kteří mají zaplacenu menší popelnici než kolik vyprodukují odpadu. Jak navrhujete řešit tento problém? A to popisuji oblast kde téměř jistě dotyční odpad vyndali z auta a nenesli ho tam v ruce. Jaký je tedy problém odvést ho na sběrný dvůr?

Máte pravdu, že někde to jde - jinak. Některé obce mají "spravedlivější" systém plateb za odpady a chybějící peníze berou například z rozpočtu obce a ty pak chybějí na jiné věci. Hodně záleží na složení zdrojů odpadu (bytové domy vs. rodinné domy). Nic z toho však neřeší výše zmíněné. Kam s odpadem, je-li mi popelnice mala. Někde zavedli kamerový systém a řeší se jednotliví hříšníci. Na ohrožených místech se instalují fotopasti mající dokázat zakládání černých skládek. Výsledkem ale vesměs je to že protiopatření se minou účinkem a obec stejně vše zaplatí z rozpočtu - tedy opět z naší (myšleno i Vaší) kapsy.

Vít Olmr

Stále jde jen o to platit za

Stále jde jen o to platit za odebranou službu, a jestli to bude stát tolik nebo tolik je na vedení obce to stanovit a to i s provozem sběrného dvora. Proč mám platit za to co nevyužiju? O to tu celou dobu jde!

Jak bude cena stanovena za

Jak bude cena stanovena za odebranou službu, tak x% odpadu, který teď končí v popelnici, skončí v lese, potoce, nebo proletí komínem.

Ale vzdyt uz nyni tomu tak

Ale vzdyt uz nyni tomu tak je. Máte možnost vybrat si mezi malou a velkou popelnici. Pochopitelne by bylo možné jít například i cestou jeste mensi popelnice ci dvoutydenniho svozu, ale výsledkem by stejně nebyl poloviční poplatek, tak jako by logicky nebyl polovicní pri napriklad dvoutydením intervalu svozu. Naopak hrozi rizika spojena s vygenerovanim vice odpadu nez je objem svozu.

Rikate, ze je na vedeni obce stanovit cenu a to i s provozem sberneho dvora, coz obec ucinila. Srovnala moznosti a naklady a vybrala to, co povazovala za nejrozumnejsi kompromis. 

Vit Olmr

Ale vzdyt uz nyni tomu tak je. Máte možnost vybrat si mezi malou

Docela veselý názor. Jo to máme velkou a malou nádobu na výběr. Ten kdo má velkou nádobu 240litrů se svozem 1x týdně nebude logicky požadovat chybějící svoz 1xza 14dní,to si raději objedná nádobu 120l 1x za týden a je na tom stejně. Sice by prodělal finančně než mít velkou 1x za 14dní, ale tak to je. 95% obyvatel má ale 120l nebo 110l nádobu a pro některé z nich by byl svoz 1x za 14 dní zajímavý když nádobu nenaplní každý týden. Chápu že cena nebude děleno dvěma, ale dalo by se snad spočítat a vymyslet jak to udělat ke spojenosti všem.

Jsou odpadky opravdu problém?

Souhlasím s panem Rakem.
Vždy by přece mohl být každý občan s něčím nespokojen, záleží na konkrétních potřebách, věku, nátuře apod. Tedy i já jsem nespokojen.
Je mi 50 roků:
-nejsem mladý rodič - je to spravedlivé, že obec podporuje školu a školku?
-nejezdím MHD - je to spravedlivé, že obec podporuje autobusovou dopravu?
-nesportuji - je to spravedlivé, že obec podporuje sportovce?
-platím daně - je to spravedlivé, že zrovna já se brodím na cestě domů bahnem?

apod.

A zrovna poplatky za odvoz odpadů jsou mi šumafuk.
A kdo nás rozsoudí.....

To co popisujete, co obec

To co popisujete, co obec podporuje to je snad v pořádku. Co už by měli jiného podporovat než to co jste popsal. To platíme všichni. Odvoz odpadu si každý platí sám. Taky my poplatky za odpad moc netíží, popelnici naplním každý týden a jsem spokojen, vždyť je to necelých 180kč měsíčně. Ale pro ostatní kdo nenaplní by výběr mohl být.

Děkuji za Vaší reakci. A není

Děkuji za Vaší reakci. A není ten problém právě v tom, co popisujetete?
Pro zaplacení odpadů saháme do své vlastní kapsy. A to někoho bolí.
Pro zaplacení některých dalších věcí (které jsem uvedl v několika příkladech) se sahá do obecní kapsy (a je to podle mne v pořádku).
Pouze není možné zapomenout, že obecní kapsa je i naše kapsa.
Nespokojenec by mohl říci: když může obec někomu přispívat na dopravu,školu,školku apod., proč mi nezaplatí odvoz odpadů?
Prosím, nezabývejme se takovými drobnostmi, jako jsou odpady, je to téma, které se probírá již mnoho let, pravidelně každý rok. Nikdo nemůže být stoprocentně spokojen.
Já to beru tak, že zaplacením poplatku si kupuji právo na vyvezení odpadu v určitém množství (je to podobné jako s dálniční známkou).
Určitě jsou k řešení věci podstatnější.

psi

.Souhlasím s vámi, že páníčci by po svých psech měli exkrementy uklidit. Rozhodně není příjemné chodit po chodníku jako po minovém poli. Co se týče štěkání,jedná se o jeden z přirozených psích komunikačních projevů.Ostatně pes na venkově plní i roli hlídače a ochránce. Bohužel se poměrně často setkáváme s tím, že na venkově jsou aplikovány způsoby a zvyky městského života. Pokud člověk touží po venkově jako oáze zeleně a klidu, domnívám se, že mnohem více hluku nadělají různé sekačky, motorové pily, motorky a čtyřkolky.které klid venkova narušují mnohem více, než štěkot psa nebo kokrhání kohouta.

Odpady

Jestli mohu přispět s názorem, tak myslím, že svoz odpadu nebude nikdy takový aby vyhovoval všem a myslím, že současná situace a stav je v podstatě optimální. Mohu si zaplatit menší, nebo větší popelnici. Pokud ani menší nenaplním, tak je to jen moje věc, ale mám možnost ji naplnit. Sám ji také ne vždy naplním. Na sídlištích ve městě se také platí popelnice za osobu v bytě, nebo podle metrů čtverečních bytu i pokud nic nevyhodím, ale platím také za to, že mám tu možnost odpadky vyhodit. Za internet také jistě platíte stále stejnou částku i když každý měsíc stáhnete a odešlete jiný počet dat.
Co se týče psů, tak na vesnici prostě psi patří i se svým štěkáním. Pokud to někomu vadí, může jít bydlet do města, kde by psi štěkat neměli. Jestliže bydlím na vesnici, musím počítat s tím, že bude někde štěkat pes, nebo kokrhat kohout, může mi domů zaběhnout myš, nebo že mi bude před okny traktor orat pole. Tak to na vesnicích chodí. Ale vadlo by mi, kdyby mi před oknem cinkala každou chvíli tramvaj.
Maleček

Ještě k tomu znečišťování od

Ještě k tomu znečišťování od psů.
Myslím, že existuje vyhláška na znečišťování veřejného prostranství. Takže majitel psa, který znečišťuje veřejné prostranství, musí počítat s případnou pokutou.

Ještě k tomu znečišťování od psů

Byl jste se někdy projít pěšky po Dolních Jirčanech. Po chodníku je to opravdu na vlastní nebezpečí, stále musí být člověk ve střehu, aby nešlápl do h...., škarpy a trávníky jsou plné psích exkrementů. Koho byste chtěl pokutovat? Kdo by ty pokuty měl vybírat? Obecního policajta, který by procházel obcí a měl by šanci někoho tzv. přistihnou při činu, nemáme a ti z Jesenice jen obec projíždí autem a taková prkotina jako pes vykonávající svoji potřebu je nezajímá.

Odpady

Jasně systém nikdy nebude spravedlivý, ale třeba já bych zrovna brala systém placení za osobu v domě, bytě... v Praze jsem platila (tenkrát vlastně ještě rodiče za mě platili) 500 korun ročně, jasně při 4 členné rodině (včetně miminek) se dostanu na 2000 a pak bych neřešila... jenže když tu žije opravdu člověk sám, tak i tak zaplatí 2000 korun ročně a to bude asi největší poplatek za svoz odpadu na hlavu v ČR.
Logicky bych nedávala možnost menší popelnice (nebo svozu 1x za 14 dní) domácnosti, kde je nahlášeno více jak dve trvale žijící osoby, u těchto domácností se už dá předpokládat, že vyprodukují více odpadu, ale pokud je v objektu opravdu nahlášená jen jedna/dvě osoby, ta možnost by být měla...
Upřímně řečeno, mě tento systém co je ve Psárech nastaven jen demotivuje k třídění odpadu... Dříve jsem třídila a pak jsem do popelnice opravdu vyhodila jednu tesko tašku odpadu týdně, teď na to kašlu a vše házím do popelnice a budu to tak dělat do doby než budu mít rodinu a poplatek 2000 mi přijde adekvátní za vyprodukovaný odpad....
Obec si musí zvážit, třeba by to mělo nějaký efekt... možnost menší popelnice - více tříděného odpadu... u mě by to platilo
Šafaříková

Krásně napsaný názor, ano

Krásně napsaný názor, ano systém je demotivující. Svoz odpadu je drahý, separační místa na tříděný odpad jsou rozmístěna nerovnoměrně že chodit k nim při ceně svozu je zbytečné, a ti co třídí a vozí to k nim autem si naloží i věci co k nim nepatří a vyloží vše protože sběrný dvůr má zrovna zavřeno nebo je tam fronta až k trafice. Také netřídím, popelnici naplním za týden tak akorát, tak proč třídit?

RE: Krásně napsaný názor

Dobrý den,  já třeba třídím kvůli tomu, že mi přijde hloupé, aby můj odpad zbytečně končil zasypaný na louce za Radlíkem.

S pozdravem

Milan Vácha

Zdar

Rumpold sype odpad do spalovny malešice. Radlik je ukončen

RE: Odpady

Dobrý den paní Šafaříková,

Každý leden a únor pravidelně trávím tím, že zodpovídám dotazy na odpady. Lidé mne zvou, abych se šel podívat k nim do koše, aby mohl platit méně atp.. Já žiji doma sám. Platím 2.145,-Kč a popelnici vyvážím 1x4-5 týdnů. I pro mne je systém velmi drahý a nevýhodný, ale bohužel se tu potkávají dva zásadní problémy. Prvním je obecná nezodpovědnost lidí v ČR. V mnoha obcích při přechodu na motivační systém snížili svůj poplatek na minimální možnou výši. Přebytečný odpad končí v lese, v popelnicích sousedů, veřejných koších, sídlištních kontejnerech… Druhým argumentem je fakt, že tu žije 600-700 obyvatel, kteří tu nemají trvalý pobyt. Za tyto občany dostává cca 9.200,-Kč za rok obec, kde je hlášen. Takže tito lidé by měli ještě další úlevu a navýšení by hradili lidé s trvalým pobytem v naší obci. Systém není ideální, ale nejméně nespravedlivý. Je také dobré mít na paměti, že objíždět se bude každý táden vždy celá obec a skutečná sebrana hmotnost, která se fakturuje se nejspíše také nesníží. Takže úspora prakticky žádná. Na odvozy odpadů se doplácí. Byla by také možnost, zvýšit daň z nemovitosti a zlevnit odpady, ale s ohledem na výše napsané tento návrh nikdy nezískal podporu.

S pozdravem

Milan Vácha

Bych tak eště dodal...

...von ten tříděnej vodpad taky někdo musí vodvážet a tuším, že to taky nejni zadara a vobec to musí cvakat...

Ježiš marjá, to je opravdu každoroční evergreen, ano v některých obcích se platí podle počtu osob v domácnosti cca 600 - 700Kč / za osobu, ale pak by jsme tu slyšely, jak támhle Tonda Vomáčka, platí za popelnici jen 700,-, kdežto naše 4- členná rodina 2800,- a přitom zaplníme jednu a tu samou popelnici...
A za odvoz odpadů platíte všude, byť je to třeba položka ve službách nájmu a žádný systém nebude nikdy pro všechny spravedlivý.

JS

Dobrý den Tak to tu pročítám

Dobrý den

Tak to tu pročítám a dobrý.

A zajímalo by mě zda i obec psáry má za každého trvale hlášeného občana od státu také cca 9200kč ročně

On takový štěkající pes u

On takový štěkající pes u souseda je možná horší než cinkající tramvaj. Argument, že tak to na vesnici prostě chodí je lichý. To bychom mohli tvrdit, že cirkulárka také k vesnici patří a tudíž je možné ji používat třeba ve dnech pracovního klidu.