Cena vodneho a stocneho

Dobry den,

cital som si program na najblizsie zasadnutie zastupitelstva obce a zaujal ma bod 13. Meziroční nárůst cen pro vodné a stočné.

Pozrel som si dovodovu spravu, lebo cca 12,2% (vodne+stocne) zdrazenie je celkom dost. A bola v nej kalkulacia na najblizsi rok. Super. Neboli tam vsak aktualne udaje z vyuctovania. Na strankach VHS http://www.vhs-sro.cz/images/koncese/psary.pdf je k dispozicii vyuctovanie za 2016. Citam spravne, ze za 2016 bol z vodneho zisk 17,8% a zo stocneho 10,5%? Ak nie, prosim opravte ma.

Viem, ze cena vody sa tvori 

Cena vody = oprávněné náklady + přiměřený zisk + DPH

Berie sa nejakym sposobom do tvorby ceny predchadzajuce hospodarenie? Vstupuje do tvorby ceny obec? Ako? Alebo iba schvali, co dostane na stol?

http://psary.cz/zasedani-zastupitelstva/4-zasedani-zastupitelstva-obce-psary-2017

Vopred vdaka. 

Marek

bump

bump

Cena vodného a stočného

„Máte pravdu, že princip stanovení ceny vychází ze základního vzorce: Cena vody = oprávněné náklady + přiměřený zisk + DPH. Existuje však několik závazných finančních mechanismů, jak je možné tento základní vzorec aplikovat na regulované komodity, tedy vodné a stočné.

Zjednodušeně, v případech kdy provozování není spojené s veřejnou dotací  postupuje provozovatel a obec podle základního vzorce. V případě poskytnuté dotace ze strany státu nebo EU je podmínka udělení dotace použití Finančního modelu Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má zásadně odlišnou aplikaci  základního vzorce pro stanovení cen vodného a stočného, a který zároveň rozšiřuje okruh státních kontrolních orgánů.

Berie sa nejakym sposobom do tvorby ceny predchadzajuce hospodarenie?

Ano, Finanční model při stanovení ceny na následující období bere v úvahu hospodaření za poslední dva roky, včetně řady indexů ČSÚ. Veškeré odchylky skutečností od plánu (plán je opět dán SFŽP) se promítají do takzvaného vyrovnání, a které přímo ovlivňují stanovení cen. Finanční model nebere v úvahu odchylky soutěžních nákladů, které byly součástí veřejné soutěže a jejich překročení je rizikem provozovatele (po celou dobu smlouvy), a zároveň dosažené úspory ze soutěžních nákladů jsou předmětem dělení úspor mezi provozovatele a vlastníka, podle klíče SFŽP.

Vstupuje do tvorby ceny obec? Ako? Alebo iba schvali, co dostane na stol?

Ano, vstupuje i když omezeně formou stanovení nájmu, kdy zároveň nájem nesmí být stanoven pod minimální hranicí danou dotačními podmínkami. Stanovení minimálního nájmu vychází z požadavků SFŽP na obnovu investic do infrastruktury spojených s dotacemi. Provozovatel prakticky nevstupuje do cenotvorby, jeho provozní náklady jsou fixovány veřejnou soutěží a nelze je v průběhu provozování měnit, dochází pouze k automatické inflační korekci na základě indexů ČSÚ.

Citam spravne, ze za 2016 bol z vodneho zisk 17,8% a zo stocneho 10,5%?

Zisk ve vyúčtování za rok 2016 byl skutečně na této výši, což odpovídá efektivní správě svěřeného vodohospodářského majetku a dobré spolupráci s obcí Psáry. Provozovatel má nárok na přiměřený zisk, hodnotu stanovuje Platební mechanismus Finančního modelu SFŽP svým vnitřním mechanismem. Částka přesahující přiměřený zisk provozovatele je opět vnitřním výpočtem modelu převedena ve prospěch obce do souhrnného vyrovnání, a je brána v úvahu při další cenotvorbě i když se zpožděním.

Pozrel som si dovodovu spravu, lebo cca 12,2% (vodne+stocne) zdrazenie je celkom dost.

Růst vodného a stočného o 12,2% je dán závazným Platebním mechanismem a aplikací minimálního požadovaného nájmu podle dotačních podmínek na následující rok. Nárůst nájmu na následující období je klíčovým prvkem nárůstu cen, dále lze například zmínit skokový nárůst ceny vody o 16% na rok 2017 ze strany vodního zdroje Želivka.

Dokumentace a popis Platebního mechanismu a další informace na toto téma lze najít na oficiálních stránkách https://www.sfzp.cz/.

Michal Macháček VHS

Dakujem

Dakujem za vycerpavajucu odpoved.

Marek