4 miliony korun leží na našich ulicích

Pojmy bydliště a trvalý pobyt jsou pro mnoho lidí téměř synonymem, pro obec a její rozpočet však znamenají zásadní rozdíl. Podle odhadu žije v Psárech a Dolních Jirčanech více než 4 000 obyvatel, trvale hlášeno je ale jen 3 455 občanů. To znamená přibližně 600 obyvatel, kteří zde mají své bydliště, nikoli však trvalý pobyt. A v čem spočívá zásadní rozdíl?

Obec má mnoho výdajů, ale jen jediné dva nárokové příjmy: daň z nemovitosti a podíl z daňových výnosů našeho státu. Tento podíl se vypočítává podle počtu obyvatel konkrétní obce, a to pouze podle trvale hlášených obyvatel. Pro nás to v dlouhodobém průměru znamená 6 600 Kč na každého občana ročně (více v článku „Víte co je RUD?“ na vedlejší straně – pozn. red.). 600 nepřihlášených obyvatel lze tedy vyčíslit jako skoro 4 miliony, o které je každý rok náš obecní rozpočet chudší. Téměř 4 miliony korun, které leží na našich ulicích, jen je zvednout... Důvody, proč se lidé nehlásí k trvalému pobytu v obci, kde skutečně žijí, jsou různé: finanční, osobní, sociální, zdravotní, pracovní, někdy méně, jindy více závažné. Ve středočeských obcích mezi ně nejčastější patří pražský byt s regulovaným nájemným, obavy z přechodu na jiný finanční úřad (mimochodem v posledních letech již zbytečné), případně nechuť absolvovat byrokratickou mašinérii spojenou s přehlašováním pobytu. Na každého občana žijícího sice v naší obci, ale trvale hlášeného v Praze, dostává hlavní město dotaci zhruba 32 000 Kč, obec Psáry ani korunu. Ani korunu, která by mohla být využita na zkvalitnění života obce, ve které společně žijeme.

Vyzývám všechny, kteří v obci žijí a nejsou zde trvale hlášeni, aby zvážili možnost přihlásit se k trvalému pobytu. Zaměstnanci obecního úřadu vám s veškerými administrativními úkony ochotně pomohou. Dále žádám ostatní občany, aby se pokusili přesvědčit své kamarády, sousedy a známé, o kterých vědí, že se k nám do obce ještě nepřihlásili. Každý jeden pomůže! Pro získání dotace již v příštím roce je nutné se přihlásit do 31. 12. 2011.

Příspěvek za trvale hlášeného občana přepočtený na stávající či plánované výdaje:

1x = dva autobusové zájezdy seniorů na divadelní představení
2x = dotace na dva dětské dny (Psáry a Dolní Jirčany)
22 x = dotace na provoz sociální a zdravotní služby
35 x = roční náklady na provoz linky 334 Psáry – Smíchovské nádraží
52 x = další pracovník „rychlé roty“ na plný úvazek pečující o vzhled obce
76 x = roční náklady na provoz sdílené obecní policie Jesenice
82 x = pronájem prostor pro 2 třídy mateřské (základní) školy, a tím zvýšení kapacity o 50 dětí
85 x = oprava všech autobusových zastávek
101 x = zametací stroj Multicar na čištění komunikací (s dotací)
102 x = roční provozní dotace pro všechna zájmová sdružení (SDH, sportovci, myslivci)
265 x = vybudování multifunkčního hřiště s umělým povrchem a osvětlením (bez dotace)
403 x = roční úhrada splátek všech úvěrů a půjček obce
600 x = 88 % z ceny pozemků potřebných pro výstavbu nové základní školy

Jak se přihlásit k trvalému pobytu?

Stačí jedna návštěva obecního úřadu, kde je potřeba:

  •  vyplnit přihlašovací lístek,
  • předložit občanský průkaz,
  • doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.

Kde si lze zařídit nový občanský průkaz?

Na Obecním úřadě v Jesenici, Budějovická 303 (pouze do 30.11.2011 - viz http://psary.cz/aktuality/zavedeni-obcanskych-prukazu-s-kontaktnim-elekt...), nebo na MěÚ Černošice, Podskalská 19, Praha 2.

Na úřadě předložte:

  • vyplněnou žádost o vydání občanského průkazu,
  • jednu průkazovou fotografii,
  • dosavadní občanský průkaz,
  • potvrzení o změně místa trvalého pobytu.

Chcete-li si zjednodušit administrativu přihlaste se k trvalému pobytu ještě do konce listopadu. Občanský průkaz si můžete vyřídit ještě v Jesenici !

Komentáře

RE: trvalý pobyt

Dobrý den,
zaujal mě tento článek a chtěl bych se zde přihlásit k trvalému pobytu. Nemovitost zde vlastním a i obývám celoročně.

Jen by mě zajímalo, a popravdě, jak moc se mi "zdraží" zdejší pobyt.
Myslím tím daně, odpady, příspěvky na infrastrukturu, atd.

Děkuji za odpověď.

Petr

Nijak.

Daně nijak. Odpady záleží zda jste je již platil. Příspěvek na infrastrukturu je zpravidla vázán na stavební povolení nebo připojení k sítím a nesouvisí s místem trvalého bydliště "v občance". Máte li tedy zde plnohodnotné bydlení již nyní (vyjma toho zápisu v občance), tak nijak.
Obrátil bych se na starostu - beru to tak, že pokud věnuje starosta půl hodiny každé rodině v obci co si tu vyřídí trvalý pobyt, tak to zabere sice týden, ale přinese do obecní kasy milióny ročně.

Neříká se to, ale...

Popravdě se toho pro vás změní mnoho. Pokud bydlite v městské části Prahy tak zapomeňte ze budete mít úřady na dosah ruky. Protože vzp je na Praze 5, čssz na Praze 9, nový občanský průkaz v podskalské, Fu na Pankraci, přídavky a jiné v kartouzské, pokud v městské části je modrá zona ztratite tam nárok na parkovani ( například žižkov). Zkrátka vyřízení jedne blbosti zabere celý den.

RE: Neříká se to

 

Dobrý den,

máte pravdu, že městské části mají určité výhody v tom, že některé úřady jsou přímo u nich. Také záleží, jak je kdo zvyklý s úřady komunikovat (osobní návštěvy/el. Podpis atd.). Celá věc má ale i určitý osobní rozměr a do značné míry se odvíjí od toho, jaký má kdo k obci vztah. Snažíme se tu šetřit každou korunu, jsme moc rádi za sponzorské dary, které nám někteří občané a podnikatelé dávají navzdory tomu, že jsou sami v nelehké situaci a přitom jsou tu stovky lidí, kteří by mohli takto pomoci. Před mnoha lety jsem řešil stejné dilema. „Prodělal“ jsem na tom dekret na byt, ale sám bych si tu nepřipadal jako doma, ale jako na „návštěvě zadarmo“. Mnoho lidí, se kterými jsem mluvil, ani nevědělo, jak se vlastně daně rozdělují. I z tohoto důvodu vznikl tento článek. Sám už jsem s tím u lidí (nehlášených) z mého okolí otravný (jak je přemlouvám), ale věřím, že někteří povolí smiley . S pozdravem Milan Vácha

Trvalý pobyt

Přátelé,
to, že ohledně dopravní dosažitelnosti na místně příslušné instituce je výhodnější bydlet přímo v Praze, je nasnadě. K tomu, že žijeme v Dolních Jirčanech a Psárech nás vedly konkrétní důvody a o změně svého životního prostoru se člověk nerozhoduje ze dne na den. Již samotná změna životního prostoru je důsledkem změny pořadí základních priorit u každého z nás. Z tohoto pohledu je stávající dopravní dostupnost na místně příslušné instituce až na druhém, třetím a dalších místech. Komunikace s úřady je možná také elektronickou formou, nutnost osobního jednání se tak zužuje na několik jednotlivých případů do roka. Dopravní dostupnost na metro a zpět se výrazně zlepšila po zavedení nové přímé autobusové linky na Smíchov. Proč bych měl vyhazovat peníze oknem, když pouhým administrativním aktem, který pouze potvrzuje skutečný stav, přivedu veřejné peníze do svého životního prostoru?
Ať se nám daří, přeji slunné dny.
Jiří Machulda.

Souhlasná reakce

Lépe než p.Machulda bych to nevyjádřila... Plně s tímto souhlasím... Spousta z nás se sem přestěhovala s vědomím, že to bude něco za něco, s tím že musíme počítat s větším dojížděním a také že vše nemáme na dosah ruky... Je to sice určitá komplikace, ale do tohohle místa jsem se zamilovala na první pohled a neměnila bych... Přehlášení trvalého pobytu mi přišlo samozřejmostí...

Všechny moc zdravím!
Šárka

RE:RE: Trvalý pobyt

 

Dobrý den Petře,

pokud zde již reálně žijete (ve své nemovitosti), tak by se pro Vás nic měnit nemělo. Pokud chcete, tak mi napište na e-mail starostaatpsary [dot] cz a můžeme se na to spolu podívat. S pozdravem Milan Vácha

Odpady

Dobrý den,

bohužel jsem nebyl varován a trvale se přihlásil v Psárech.Bydlel jsem na Berounsku kde jsem za odpady platil 300kč ročně.Zde jsem měl chatu po dědovi kde se platilo 1200 ročně.Budiž.Ale to že za odpady budu platit přes 2000 mi paní na úřadě s úsměvem ohlásila až v okamžiku kdy mi ustřilhla OP.Tohle vědět tak si nechám trvalé bydliště nadále v bytě kde se moc nezdržuji.Ušetřil bych si nejen mraky času s vyřizováním veškeré byrokracie ale i dost peněz...Takže to jen k tomu že Vám na otázku o odpadech nikdo z kompetentních neodpověděl :)

RE: Odpady

Dobrý den, pošlete mi na Vás prosím telefonní číslo na starostaatpsary [dot] cz . Vše už tu bylo napsáno v různých diskuzích a bude rychlejší si zavolat nebo se sejít.

S pozdravem

Milan Vácha

 

jdu do toho...

Děkuji za detailní vysvětlení, o kolik obec přichází. Bylo to tak názorné, že jsem to pochopil i já :-) a rozhodl jsem se ke změně trvalého bydliště.
Ale ještě mne napadlo, zda by pracovníci úřadu nemohli shromáždit adresy a otvírací hodiny úřadů, kterým se mnoho z nás nevyhne (občanka, řidičák, FÚ, OSSZ, ZP, katastr apod.). Velká úleva by pro mne byla, pokud by šlo některé věci vyřídit korespondenčně, byť třeba "za cenu" ověřeného podpisu. Takže kdyby šlo toto zjistit, bylo by to super. A pokud by k tomu případně byl nějaký vzor dopisu o změně adresy pro jednotlivé úřady, tak by to bylo už úplně ideální.

Předem díky, pokud se něco z toho podaří zrealizovat.

Snazime se o to tady na

Snazime se o to tady na strankach http://psary.cz/dulezite-odkazy/urady resp. http://psary.cz/dulezite-odkazy i kdyz treba OSSZ nebo Katastralni urad tu nejsou (doplnime)

Mate ale pravdu, ze navod ve stylu "Kdyz se prestehuji" by nebyl od vec. neco jsem jiz chystali pri spousteni webu, ale pak se na to zapomelo. Zkusim nekde neco najit hotoveho a upravit ku potrebam Psar a Dolnich Jircan.