Virtuální Univerzita třetího věku

Nultý semestr VU3V (Astronomie) se blíží ke konci. První semestr tříletého studia začíná ve středu 5.2.2014 v zasedačce OU. Téma, které si studenti zvolili, je...... Čínská medicína v naší zahrádce. Další zájemci o studium se mohou hlásit na mail malkovaatpsary [dot] cz nebo na tel. 602714101.

Více o kurzu

Vedoucí lektor

prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Lektoři

Ing. Ivan Jablonský, CSc.
MUDr. Ludmila Bendová
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Osnova

  • Úvod do tradiční čínské medicíny (MUDr. Ludmila Bendová)

V úvodu přednášky se paní doktorka zaměří na historii tradiční čínské medicíny a způsobu, jak se metoda dostala do povědomí Evropy. Čínská medicína se nezaměřuje jen na nemoci a jak je léčit, ale je cílena především na člověka - na jeho rovnováhu.  Soustřeďuje se tedy především na prevenci - stravou, cvičení, popřípadě masáže – ale i na filosofické základy – taoismus a Jin a Jang. V závěru přednášky se seznámíme s Československou SinoBiologickou společností.

  • Léčivé rostliny čínské medicíny I. (prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.)

V přednášce jsou uvedeny především tři významné druhy s tonifikačními účinky. Jde hlavně o ženšen pravý a jeho náhražky eleuterokok ostnitý a pazvonek chloupkatý. Lékořice uralská se považuje za čínský „národní poklad“ - léčí mimo jiné hepatitidu, cirhózu, odstraňuje toxiny. Děhel čínský patří též mezi významné rostliny, především pokud jde o léčbu ženských chorob. Základní skupinu doplňuje belamkanda čínská, u nás známa „anginovník“, léčící revmatismus, ale je i močopudným prostředkem.

  • Léčivé rostliny čínské medicíny II.(prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.)

Druhá přednáška uvádí kozinec blanitý posilující mimo jiné imunitu našeho těla. Jinan dvoulaločný patřící mezi tzv. mozkové nutriety, které zlepšují činnost mozku, paměť, omezují projevy stárnutí a prokrvují končetiny. Obdobné účinky má i pupečník asijský. Vynikajícím prostředkem při chorobách jater, žlučníku a zažívání jsou semena druhu jarva Monnierova. Při zánětu plic, bronchitidě a nachlazení se využívají listy houtuynie srdčité. Velmi zajímavá rostlina je rdesno mnohokvěté, jehož kořenové hlízy se využívají k zlepšení duševního i fyzického zdraví, ale také stimulují funkci ledvin, zpevňují svaly a šlachy. Lodyhy pak slouží při nespavosti.

  • Léčivé rostliny čínské medicíny III.(prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.)

Další přednáška se věnuje keři rakytníku řešetlákovému se širokou škálou účinných látek. Plody kustovnice čínské jsou považovány v Číně za „plody nesmrtelnosti“ - posilují imunitu, mají antioxidační a tonifikační účinky. Dužnaté listy šruchy zelné se užívají mimo jiné k léčbě kardiovaskulárních chorob. Dalším druhem je cibule zimní, která léčí chřipku a nachlazení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Schisandra čínská má mimo jiné hepatoprotektivní účinek a léčí kardiovaskulární choroby. U ločidla čertova lejna se užívají kořeny při zažívacích problémech a také u neuróz.

  • Léčivé rostliny čínské medicíny IV. (prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.)

V této přednášce se seznámíme s rehmanií lepkavou, jejíž kořeny se používají  především při rozličných krvácivých stavech. Ze Sibiře pochází šišák bajkalský, jeho žlutavé kořeny mimo jiné snižují vysoký krevní tlak. Prorostlík čínský se užívá hlavně při hepatitidě, cirrhóze i zánětu žlučníku. Nať konopí setého se používá hlavně různých bolestech a křečích, ale také při roztroušené skleróze; semena pak při zánětech trávicího ústrojí. Obilky slzovky obecné léčí mimo jiné dýchací a zažívací potíže. Kořeny šalvěje červenokořenné mají protizánětlivý a antibakteriální účinek, posilují imunitu i krevní oběh.

  • Domácí využití rostlin tradiční čínské medicíny (Ing. Ivan Jablonský)

V poslední přednášce se pak seznámíme s možností přípravy medikamentů z vybraných léčivých čínských rostlin.