Změna termínů svozu odpadů a změna svozové firmy

Od 1. 1. 2016 dojde ke změně svozové firmy na odpady a s tím rovněž ke změně svozových dnů. Nově budeme místo kuka vozů společnosti Rumpold potkávat vozidla Technických služeb Dolnobřežanska. Spolu s tím se budou měnit oi kontejnery na tříděný odpad. Jak tedy bude odvoz odpadu od příštího roku vypadat?

Poslední vývoz popelnic firmou Rumpold proběhne v pátek 25. 12. 2015. Další svoz provede již firma Technické služby Dolnobřežanska, s.r.o. 4. 1. 2016 (Dolní Jirčany až po OÚ) a 5. 1. 2016 (Psáry až po OÚ) a od tohoto data vždy v pondělí a v úterý. Provoz sběrného dvora zůstává beze změn ve středu a v sobotu s výjimkou uzavření ve dvech 23.12. 2015 a 26.12.2015. Odvoz bioodpadu bude provádět stejná firma, ale svozové dny dosud nejsou stanoveny budeme Vás informovat později. Občané si budou smlouvy na odvoz bioodpadu uzavírat přímo se svozovou firmou.

Ceny za svoz odpadu zůstávají pro rok 2016 beze změn.

Svozové dny:

Komunální odpad (popelnice):

Dolní Jirčany až po budovu OÚ Pondělí
Psáry od budovy OÚ Úterý
Pytle (chatová oblast) Pondělí a Úterý

Tříděný odpad:

Papír Středa
Plast Úterý odpoledne
Sklo Úterý
Nápojové kartony Čtvrtek

Bioodpady:

Svoz bioodpadu od roku 2016 budou provádět Technické služby Dolnobřežansko. Cena služby se pro naše občany zřejmě nezmění a nádoby na bioodpad budou dodány bezplatně – částka za jejich nájem bude zahrnuta v celkové ceně. Pokud si občané odkoupí nádobu od firmy Rumpold-P, bude jim cena za roční svoz bioodpadu snížena cca o 230,-Kč za popelnici o velikosti 240l.

Komentáře

to zas bude bordel

a rozkradačka.

musíš dávat do nádoby, ne

musíš dávat do nádoby, ne vedle

Odpady

Pokud dobře počítám, svoz odpadu novou firmou ve Psárech proběhne až jedenáctvý den, v Jirčanech desátý :-( to nás odpadky po celém týdnu včetně Silvestra a Nového roku doslova zasypou. Doufám, že firma posbírá i přiložené pytle s odpadem, protože si nedovedu představit, že někdo poběží s popelnicí na odvozové místo hned ráno v 6hodin po Štědrém dnu, možná by to chtělo ještě "doladit".
Děkuji

spíš papíry a plasty

Spíš by se vyplatilo zkusit najít cestu, jak vyvézt jednou navíc papíry a plasty, jinak budou všude, v popelnicích i vedle nich.

Dobrý den, papíry a plasty

Dobrý den,

papíry a plasty budou mít poslední svoz firmou Rumpold  29.12.2015, takže tam by páteční výpadek a následný posuun o jeden den neměl tolik vadit s ohledem na odjezdy lidí na hory.

S pozdravem
Vít Olmr

Dobrý večer, opravdu bude ve

Dobrý večer,
opravdu bude ve svátek 26.12.2015 sběrný dvůr otevřen a naopak "výjimečně" ve čtvrtek uzavřen?

Dobry den, Mate pravdu,

Dobry den,

Mate pravdu, omlouvame se za chybu. Sberny dvur bude v sobotu 26.12.2015 uzavren a ve stredu 30.12.2015 a v sobotu 2.1.2016 otevren

Vít Olmr

Děkuji za upřesnění, hezké

Děkuji za upřesnění,
hezké Vánoce
Martin

svoz odpadu

Dobrý den,
jelikož avizovaný svoz odpadů 25. prosince zjevně nebyl proveden, zajímalo by mne, kdy se tedy odvozu dočkáme. Mám oibavy, že vydržet do nového roku bude dost velký problém.

V. Kuklovská
Psáry

svoz odpadu

Dobrý večer,
plánovaný svoz odpadu dne 25. 12. proběhl. Pokud Vám nebyla popelnice vyvezena, napište, prosím, o kterou ulici se jedná, a obrátíme se na dispečink s žádostí o vysvětlení. Bohužel se však jednalo o poslední svoz firmy Rumpold, takže se zřejmě nepodaří chybu napravit a do dalšího svozového dne, tedy 4. - 5. ledna, odvoz odpadu zajistit.
Omlouváme se za komplikace.
Martina Běťáková

svoz odpadu

Dobrý den,

ano, u nás také popelnice nebyla svezena. Pro jistotu jsme ji tam dali 24.12.15, ale svoz neproběhl. Snad v lednu bude vše napraveno :-).

L. Pavljuková
Psáry

Dobry den, na adrese

Dobry den,

na adrese http://psary.cz/stranka/svoz-komunalniho-odpadu-hlaseni-zavad je připraven formulář pro rychlé nahlášení problémů se svozem domovního odpadu a pro nahlášení plných kontejnerů na tříděný odpad. Všechny incidenty jsou ihned předávány na dispečink svozové firmy a současně na obecní úřad.

S pozdravem Vít Olmr

Super služby

Dozvědět se o změně svozu odpadů, až když nevyvezou popelnici je skutečně služba obce jako víno. Dnešní obrázek je plná ulice popelnic a nikdo nic neví... Na novou firmu nebylo výběrové řízení? Nebo nám ji opět vybral pan starosta?

Dobrý den, o změně svozové

Dobrý den,

o změně svozové firmy i o nových termínech svozových dní jsme občany informovali prostřednictvím www stránek obce a facebooku ihned jak byl tento záměr schválen zastupitelstvem. Vzhledem k termínu schválení již vydáni například v Psárském zpravodaji nebylo možné. Rovněž jsou do schránek distribuovány letáky. Za komplikace se omlouváme, ale dokud nebyl jistý nový stav, nebyli co zveřejňovat.

Pokud jde o výběr nové svozové firmy, tak žádné výběrové řízení nebylo třeba, protože k němu došlo na základě in house výjimky. Ve svozové firmě má obec vlastnický podíl, rozhodné právo a nebude generován zisk větší než 7 procent. Smlouva je pochopitelně zveřejněna.

S pozdravem
Vít Olmr

Letak? To bych chtel videt.

Letak? To bych chtel videt. Na Vysoke tedy rozhodne letaky nejsou

svoz odpadu

Poslední páteční svoz odpadu proběhl, možná ne všude, informace o změně termínu na stránkách obce byly, ne každý na ně kouká, leták jsem ještě neviděl. Spíše by mi zajímalo, kdo mi uklidí nepořádek ze zahrady, zbytky po ohňostroji "ohleduplných spoluobčanů".

Dobrý den, pozůstatky po

Dobrý den,

pozůstatky po zábavní pyrotechnice jsou potíž všude a obávám se, že pokud se Vám nepodaří identifikovat toho kdo je třílel budete si je muset uklidit sám. Ten kdo jí používá by měl její zbytky po sobě i uklidit, ale identifikovat "střelmistra" je v řadě případů nemožné. To samé platí pro škody vzniklé používáním pyrotechniky - zodpovídá za ně ten kdo střílel.

Obec nemá nástroj, jak by mohla plošně zakázat používání zábavní pyrotechniky na svém území. Takový zákaz lze stanovit ve vztahu k určitým veřejným prostranstvím, vyžaduje-li to zajištění místních záležitostí veřejného pořádku např. s ohledem na potřebu ochrany obecního majetku.

S pozdravem Vít Olmr

Dobry den, dnes (6.1.) leták

Dobry den, dnes (6.1.) leták prisel. Pozde, ale prisel

RE: Super služby

Svoz zajišťuje dnes již naše společná firma Technické služby Dolnobřežanska (dříve Vestec), kam naše obec majetkově vstoupila 29.12.2015. Byla to velmi komplikovaná operace (současná transformace společnosti). Výsledkem je změna svozových termínů a předpokládáme, že při prvních svozech v lednu dojde ke komplikacím a někdo nebude vyvezen. Předem se za komplikace omlouváme. Využívejte prosím na hlášení připravené formuláře.

Jinak rozhodnutí dělá jako vždy v těchto případech zastupitelstvo obce (06 a 12/2015), nikoliv starosta sám. Nenechte se prosím mást mým podpisem na mnoha dokumentech. Já projevuji vůli orgánů obce navenek, nikoliv vůli svojí.

Jinak nabízím (stejně jako i v minulosti dalším anonymům), že když pošlete telefon, tak sednu do auta a za 10 minut jsem u Vás. Velmi rád vše vysvětlím osobně.

S pozdravem

Milan Vácha

a na nevyvezený odpad, který

a na nevyvezený odpad, který už teď přetéká popelnici, v případě že nebude odvezena existuje také formulář kam se popelnice nasype a bude po problému? Co dělat v takovém případě?

Formulář hlášení závad svozu popelnic

Dobrý den,

Pokud Vám v pondělí (Dolní Jirčany až po OÚ), resp. v úterý (od OÚ až do Psár) nebude vyvezena popelnice, můžete použít formulář na adrese http://psary.cz/stranka/svoz-komunalniho-odpadu-hlaseni-zavad , který je přeposílán přímo na dispečink Tecjnických služeb, které svoz zajišťují a bude zjednána náprava. Věříme že podobných případů bude minimum, ale stát se to může. Přímé zasílání na dispečink urychlí komunikaci, protože dispečer může reagovat ihned. Obecní úřad dostává kopie všech hlášení.

S pozdravem
Vít Olmr

Dekuji, ale to plnou

Dekuji, ale to plnou popelnici nevyprazdni, pouze si upresni adresu a priste ji zkusi vyvest znovu

Samozřejmě máte pravdu, že

Samozřejmě máte pravdu, že žádný formulář nic nevyveze, ale to že občas dojde k nevyvezení popelnic se občas stává všem a všude. Ať již chybou svozové firmy, nebo tím, že majitel popelnici zapomene vyndat na ulici. To bude myslím častější problém, protože mnoho lidí (včetně mne) má zafixován starý den.

Nová svozová firma bude zpočátku možná pomalejší než byl Rumpold, než si najde optimální trasu, ale o to obezřetnější (vozy jsou sledované přes GPS, takže je lze stadno trasovat). Přesto jsme připraveni případné komplikace ihned řešit a pokud ve Vašem případě v pondělí večer nebude popelnice vyvezena, můžete to nahlásit a bude vyvezena následující den. A právě proto jsou hlášení zasílána přímo na dispečink svozové firmy aby nedocházelo k prodlením.

S pozdravem Vít Olmr

my doma pečlivě třídíme

my doma pečlivě třídíme odpady a v popelnici tudíž máme poloprázdno. Zkuste to také. V naší ulici to vidím u popelnic sousedů kteří netřídí, těm "přetékají" nestlačenými PET obaly, papírovými kartony atp...

Tridte si jak chcete, ale

Tridte si jak chcete, ale pokud si platim (nemale penize) za odvoz odpadu kazdy tyden, tak ma byt KAZDY tyden vyvezen TECKA. Predpokladam, že cena za jeden tyden bez svozu odpadu bude odectena od poplatku 2016???

Dobrý den, Obávám se že Vás

Dobrý den,

Obávám se že Vás zklamu, ale k žádnému odpočtu není důvod. V roce 2015 byl svozový den pátek a v roce 2016 je svozovým dnem pondělí (Dolní Jirčany až po OÚ), resp. úterý (Psáry od OÚ). Chápu že to asi vidíte jinak a mrzí mne to, ale tento týden je přechodný a ani jeden svozový den nenastal. Pokud by nový rok vyšel na středu byl by svoz proveden dvakrát, ale také by po Vás nikdo nechtěl platbu za svoz navíc.

Chapeme, že období svátků generuje odpadu více než je obvyklé a vzniklé komplikace nás mrzí a omlouváme se za ně, ale na druhou stranu změna je z dlouhodobého hlediska výhodná a posunutí jednoho svozu o tři, resp. 4 dny, jakkoliv je nepříjemné, se dá přežít.

S pozdravem Vít Olmr

ja bych si radši platil za

ja bych si radši platil za odvoz 1x za dva týdny ale kvuli složité administrativě s tímto spojené musím platit i to co neužiji jen kvuli arogantum a dobytkům kteří netřídí a kvůli kterým je pak svoz drahý pro všechny!

120L popelnice, male dite, a

120L popelnice, male dite, a tridime odpad.
A stejne se naplni

Tak hlavně slušně a opatrně s

Tak hlavně slušně a opatrně s těma dobytkama ty debile...

No a je to venku!

V listopadovém Psárském zpravodaji jsme informováni o změně svozové firmy, ale až v prosinci se Psáry stávají společníkem. Tak to asi naši zastupitelé umí kouzlit! Celé to připomíná např. akce ODS na Praze 11, směřující k privatizaci obecního majetku, viz. Jihoměstská majetková. Kdopak je v dozorčí radě nové společnosti? Zaručí pan starosta Vácha, že nedojde přístí a další roky ke zvýšení ceny svozu odpadu? Nebo teď bude vše obec Psáry zadávat této in-house (obecní) firmě, která si to objedná dál u "ověřených" subdodavatelů? Nezná se to celé divné? Jaký byl důvod ke změně svozové firmy, než shora uvedený?

RE: No a je to venku

Dobrý den, Děkuji za Vaše dotazy. Rád bych použil tento dotaz do Psárského zpravodaje, kde bych odpověděl. Mohl bych Vás požádat o Vaše jméno? Aby to zbytečně nevypadalo, že si píšu sám otázky, na které chci odpovědět. Děkuji Milan Vácha

Spíš uvnitř

Dobrý den,

nějak už mi podobné anonymní dotazy chyběly...
Takže popořádku: O změně svozové firmy se veřejně bavíme minimálně půl roku. Najdete o tom důkazy ve zprávách starosty, natočených při zasedání ZO a navěšené zde na webu, najdete to i v zápisech FV, taktéž navěšené na webu. Nejedná se o privatizaci majetku, ale naopak o "odprivatizování" svozové firmy a nahrazení naší vlastní.
V dozorčí radě budu já, protože jsem byl zvolen, opět najdete to na webu. Podle všeho za to nebudu mít ani korunu, alespoň tak to je plánované. Když za rok něco dostanu, tak Vám to pak napíšu.
Nikdo nezaručí, že nedojde k navýšení ceny za odpad. Nikdo ani nezaručí snížení. Obec na odpadovém hospodářství tratí už několik let po sobě v řádu miliónů, díky této změně se ta ztráta výrazně sníží, a to nejen díky nižší ceně za svoz, ale zároveň díky participaci na zisku "svozové firmy", jak Vy nazýváte Technické služby Dolnobřežansko.
S tím přeprodáváním je to zajímavé, to si ohlídám, ale jakoukoli přefakturaci odmítám povolit jako nedůvodnou a netransparentní.
Další z cílů, ale do budoucna (2-3 roky), je vážení odpadu a platba za skutečně vyprodukovaný odpad, což vyřeší další léta neřešitelné problémy.
Nic se mi divné až na některé Vaše otázky nezdá.

Rak

Zdravím pane Rak

ale trošku Vás opravím, pokud si hraji s rozpočtem, tak rozdíl mezi položkou vyber a dotace tříděný odpad a platbou výdajem za svoz odpadu je 97 000,- za rok 2015.... Kdepak jsou ty "miliony"????

Neee že bych měl Rumpold rád, obecně mi je jedno kdo odpady odveze, i když aktualná systém je demotivující pro třídění odpadu, ale aspon nám tu nemažte med kolem huby.

děkuji

JS

Dobrý den,Dovolím si

Dobrý den,

Dovolím si odpovědět za kolegu Raka. Nevím, jaké mazání kolem huby máte přesně na mysli a popravdě ani netuším jak jste došel k relevantnímu číslu 97 tis. V odkazu http://psary.cz/sites/default/files/dokumenty/4399/img-106113601-0001.pdf naleznete výkaz FIN pro Ministerstvo financí, ve kterém Vám paní účetní vyznačila položky k odpadům na příjmové a výdajové straně. Je to ten pravý sloupec. Rozdíl činí více jak 1,44 milionu. To je skutečnost k 31.12.2015.

S pozdravem Milan Vácha

velice snadno

Neb se klikne na rozklibavaci rozpočet na imunisu, sečte se položka prijmova poplatky za komunální odpad + dotace na trideny odpad a odečte se položka výdajová svou a likvidace komunalniho odpadu.
Nebo je více různých dokumentů, na různých místech umístněných a vytahující se jak se různě potřebují?

JS

PS: Nebyla by ale spíše otázka pro místní rejpaly a spol, proč Janata, Podlaha a další odpad místní společnosti prosazovaly Rumpold za každou cenu?

Dobry den, Koukám na

Dobry den,

Koukám na rozklikávací rozpočet i na ten dokument a rozpor tam není (s rozdílem toho, že rozklikávací rozpočet uvádí čísla do 11/2015), což je logické, pochází ze stejného zdroje. Spíš jde o to, že je třeba sčítat různé kapitoly rozpočtu.

Nemyslím, že by někdo prosazoval Rumpold za každou cenu. Rumpold měl své náklady a potřebu svého zisku. Pokud se podíváte na srovnání nabídek na podobné služby od různých dodavatelů, dostanete podobné ceny.

Zakládání vlastních "obecních" společností typu Technické služby Dolnobřežanska je náročný proces a jak bylo zmiňováno výše, může být dvousečný a je třeba ho dobře svázat. V našem regionu nyní nazrála doba pro takovéto řešení.

S pozdravem Vít Olmr

No to jsou v příkrém rozporu.

Protože vidím, že dokument byl vytvořen dodatečně, ješte k tomu podrobné poznámky připsány rukou a tudíž lze říci, že byl falšován. Neb papír snese všechno a holt jim něčim hubu zamáznem :-)))
Za dále pak lze celkem alibisticky říci, že pokud by se odpad netřídil, obec by ušetřila nemalé peníze, nehledě na to, že je obec vysoce hloupá pokud za odvoz čistých surovin ještě platí, než aby za papír, sklo a plasty které se běžně vykupují platí.
to jsem myslel pánové, že jste chytřejší.

JS

PS:
pet lahve: 2 kč/kg
papír: 1- 1,5Kč/ kg
sklo: 0,1 kč/kg

RE: No to jsou

Dobrý den, někdy pochybuji, jestli má smysl reagovat úplně na všechno a jestli to není chyba. Teď je ten okamžik. Na ministerstvo financí se odesílá komplexní dokument. Abych ho sem nedával zbytečně celý (nepřehledný), tak jsem požádal paní účetní o vyznačení položek z dokumentu, který se týká odpadů. Byl to tedy dokumentu pro Vaši potřebu a nikoho jiného. Není to tedy tak, že bychom tu cokoliv falšovali!!! Pokud jsme nezvládli ani takto jednoduchou linku, tak se nebudu pouštět do separovaného odpadu. Náklady na svoz tříděného odpadu jsou vyšší než výkupní ceny. Dotuje se tedy rozdíl. Má to souvislost se snížením množství TKO. To už ale při pohledu na úroveň předchozí komunikace, nemáme šanci zvládnout. S pozdravem Milan Vácha

psal jsem odpadovém hospodářství, nikoli jen o popelnicích

.. a pokusím se jen o věcnost.

V zakroužkovaném nejsou náklady na svoz pytlů, kde speciálně odvoz pytlů je vysoce ztrátový. Dále v tom není nájem za prostory sběrného dvora a náklady za obsluhu dvora. To jsou už ale jen statisíce.

Občas si říkám, o co těm anonymům opravdu jde a co je vede k podobným výrokům.

Doufal jsem, že někoho zaujme vize vážení odpadu a platba za skutečně odvezené - a nic.

Ale na druhou stranu, i mně nepřijde v pořádku, abych teprve dnes obrdžel do schránky leták o novém způsobu svozu. Tam asi lze dohledat viníka.

No jo, no.

Rak

Tak nevím...

Já se snažím stránky sledovat a našel jsem v prosinci jen info o změně ve svozu Bioodpadu a uzavření sběrného dvora, info o změně termínu z pátku na pon/ute jsem nenašel (i tento článek má datum 4.led tak nevím) a letáku jsem si ve schránce také nevšiml ale to jen pro info. Mně by ještě zajímalo jaké plusy má změna svozové firmy resp. očekával bych že také ekonomické a tedy že by byl snížen i roční poplatek nebo se úspora projeví pouze ve výši obecní dotace?

Dobry den, že článek má datum

Dobry den,

že článek má datum vydání 4.1.2016 je dáno tím, aby byl uveřejněn v seznamu nahoře. Zveřejněn byl 15.12.2015 a první komentář pod ním má datum 16.12.2015.

Změna svozové firmy samozřejmě je ekonomicky výhodnější, byť se to projeví pouze na snížení částky kterou obec odvoz odpadů dotuje.

S pozdravem Vít Olmr

Dobrý večer, odpad, vytvořený

Dobrý večer,
odpad, vytvořený člověkem, byl před několika dny i námětem několika diskuzí ve "veřejnoprávní" televizi české. Určitě se nedá všemu věřit, ale podle této televize, a jejich reportérů, je řada obcí i měst v České republice, kde se za "domovní" odpad, tedy jeho svoz, neplatí. Průměrná platba za živého občana v české republice se pohybuje někde kolem 500,- Kč ročně. Občané s poštovním směrovacím číslem 25244 tedy platí sakra nad průměr. Podobnost s vodou čistě náhodná?

Výše poplatku za odpady

Dobrý den,

to průměrování je zrádné. Pokud to rozpočítáte na 4členou rodinu, zjistíte, že občané Psár a Dolních Jičan zase tak moc nevybočují (platí více o 34Kč/rok). Pochopitelně pokud bydlíte v bytovém domě a sdílíte svoji popelnici s ostatními obyvateli, je logické, že svoz je efektivnější a tedy levnější, než pokud bydlíte sám v rodiném domě.

Diskuse o výši poplatků za odpady je věčná a objevuje se každý prosinec/leden. Koukat se na to dá různě. Můžete mít poplatek za obyvatele, ale jediný relevantní údatj je počet obyvatel přihlášených k trvalému pobytu (správci bytových domů dobře vědí, jak obtížné je donutit majitele bytů, aby aktualizovali počet členů domácnosti). Vzhledem k poměru přihlášených a nepřhlášených obyvatel v naší obci je tento model nereálný a spravedlivější je platba za popelnici/svoz.

Co se týče čestnosti svozu a velikosti popelnic, v okolí hnízd pro tříděný odpad se mnohdy povaluje mnoho netříděného odpadu i přesto, že odpad je svážen jednou týdně. Za situace menší četnosti svozů by se tento odpad jen hromadil, došlo by ke vzniku černých skládek, a to si určitě nikdo z nás nepřeje.

Rozdíl mezi penězi vybranýmí na poplatcích za odpad a fakturami za svoz a likvidaci komunálního odpadu, tříděného odpadu a sběrného dvora nyni doplácí obec ze svého rozpočtu a změna svozové firmy má tuto částku snížit. Majetkový vstup obce do této firmy (Technických služeb Dolnobřežanska) nám současně umožní vidět do nákladů svozové firmy a mít podíl na jejím zisku (omezený zákonem), který faktické náklady obce opět sníží. Obec se snaží najít i jiné cesty pro další rozvoj a řešení dané otázky, nicméně vše je nutné realizovat v zákonem daných termínech.

Všechny smlouvy i faktury za likvidaci odpadu jsou veřejné a máte možnost je porovnat s náklady jiných měst a obcí. Cílem není "odírat" občany, ale mít systém likvidace efektivnější.

Co se týká vodného a stočného, do výpočtu ještě vstupuje povinnost vytvářet finanční rezervy na údržbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury, kterou nám předepisují dotační podmínky. Podrobnosti Vám jistě ráda sdělí místostarostka Málková.

S pozdravem Vít Olmr

OK

S tímto vysvětlením jsem spokojený, chápu že nikdy nebudou spokojeni všichni ale mít odvoz odpadu zadarmo také nevidím jako dobrou variantu, na jednu stranu vše co mají lidi zadarmo zneužívají a neváží si toho a na druhou stranu NIKDY NIC NENÍ ZADARMO :)

Poslední otázka - to Rumpold vozil náš odpad na skládku? Jak je to s Malešickou spalovnou? Tam může jen Praha nebo to vyjde dráž než to vozit na Mělník?

RE: OK

Dobrý den, Obecně je odvoz do Prahy pouze dočasný. Praha dlouhodobě vylučuje likvidaci TKO v její spalovně. Koncepce Středočeského kraje navrhla lokalitu Mělník, jako pravděpodobně nejschůdnější. Jednalo by se o blok ve stávající elektrárně Mělník, který by byl upraven na spalování odpadu. Jinak ve stávajících uhelných blocích spalovat odpad nelze. Maximálně ve Vápenkách a těch je málo. Postavit síť menších spaloven v kratších dojezdových vzdálenostech měst a obcí (jako třeba ve Švýcarsku) se v České republice (s ohledem na legislativu, ekologická sdružení a odpor obyvatel) považuje za v podstatě nerealizovatelné. S pozdravem Milan Vácha

Výše poplatků za odpad

Dobrý den,
jen bych chtěla upřesnit informaci pana Olmra,
obyvatelé bytových domů možná platí méně, nikoliv však v Psárech, výše poplatků na osobu se v minulých letech pohyboval např. v našem bytovém domě kolem 800/Kč/os., takže čtyřčlenná rodina zaplatila o mnoho více než tzv. domkař. To jen pro upřesnění.
S pozdravem
Finfasová

Úklid kolem kontejnerů na Štědříku

Dobrý den, vyřiďte poděkování pánům Rubášům za to, že včera před svozem odpadu uklidili přetékající kontejnery a odvezli odpad do sběrného dvora :-) Moc díky

Vážení odpadu.

Mám dotaz ke kterému uvádím: Technické služby Dolnobřežansko (dříve TS Vestec) provedly v r.2015 ve Vestci tzv. čipování popelnic. Každá popelnice dostala čip, podle kterého bude občanům v letošním roce vážen odpad s přesností na 0,5 kg a podle toho pak budou občané platit viz http://www.tsvestec.cz/zaciname-cipovat-nadoby-na-smesny-odpad/

Dle vyjádření právníka se jedná o zásah do soukromí, tedy o porušení čl. 10 Listiny základních práv a svobod.
Bude se stejně postupovat i v Psárech?

Otakar Janata

RE: Vážení odpadu

Dobrý den pana Janato,

předpokládáme, že i u nás budou jednotlivé popelnice očipovány a nahradí tak samolepící známky, které každý rok vydáváme. Tím našim občanům odpadne potřeba návštěvy OÚ, pro vyzvedávání známek. Ti, kteří budou chtít, tak si zaplatí bezhotovostně. Zaplacené popelnice budou zadány do systému a řidič projíždějícího svozového auta bude vidět na monitoru, jestli je za odpad zaplaceno. Bezprostředně se vážení (za účelem vázané platby) nepřipravuje. Je ale dobré, že vážení vůz umožňuje.

Nevím, jaké vyjádření právníka máte, ale domnívám se, že došlo k nedorozumění. Úhrada za skutečně konzumovanou (měřenou) službu, zcela jistě v rozporu s Listinou základních práv a svobod není. Třeba vodné a stočné na stejném principu úhrady, vybíráme již pěknou řádku let.

S pozdravem

Milan Vácha

Vážení odpadu

Dobrý den, pane starosto,

obrátil jsem se pana Kužílka, zakladatele spol. Otevřená společnost, která každý rok pořádá soutěž OTEVŘENO - ZAVŘENO. Jistě víte o čem mluvím, byl jsem přítomen, když jste za Psáry dostal cenu v kategorii OTEVŘENO.

Pan Kužílek předal můj dotaz svým právníkům, za které odpověděla Sára Klačko. Cituji přesně: "O zásah do soukromí jde, tedy o porušení čl. 10 Listiny základních práv a svobod. Obec by mohla např. z informací zjistit, že domácnost produkuje 5x víc odpadu a na základě toho získat podezření, že v ní žije nepřihlášená osoba. Skrze odpadkový koš by se tak dostala do bytu... To už je ale krajní případ. V popsané situaci je potřebné zkoumat, zda je zásah nezbytný tzn. vyjasnit, jestli existuje jiný způsob k dosažení téhož účelu. Jelikož mnoho obcí diferencuje objemem nádoby, nikoli přesným vážením, je vidět, že jde o zbytečný a nepřiměřený zásah."

Podle mého názoru by mohl nastat případ opačný. Občan bude mít málo odpadu, protože např. bude dlouho v cizině. Pak se rozhodne kandidovat do zastupitelstva, dosavadní vedení ho bude vidět jako nepříjemného konkurenta a zveřejní, že má málo odpadu a v "pravý čas" položí v předvolebním letáku občanům otázku, kam ho asi vozí. Výsledek ve volbách je celkem jasný.

K samotnému vážení: Tento systém byl před několika lety zaveden Technickými službami Žďárska, ale po roce od něj upustili. Občané vozili odpad jinam, např. do práce, v horším případě skončil podél silnic. Popelářský vůz za 6 milionů vybavený nejmodernější výpočetní technikou, včetně GPS, projížděl obcemi a marně hledal zaplněnou popelnici.
Myslím, že srovnání s vodným a stočným není adekvátní.

Zdraví

Otakar Janata

Ono asi bude hodně záležet na otázce a na právníkovi

Dobrý den,

rozhodně si nemyslím, že čipy musí být. Kdo je nechce, ať je nemá. Bude chodit na úřad pro nálepku tak, jako doposud a bude platit jako doposud. Holt když nebude mít čip, nebude mít důkaz, že produkuje méně odpadu a nebude moci na konci roku dostat "dobropis", kdyby tedy produkoval méně.

Z Vaší logiky plyne, že obec nesmí provozovat vodohospodářské služby, protože by věděla, kdo má etrémně nízkou nebo extrémně vysokou spotřebu a z toho cosi zjišťovat. Nedejbože kdyby k tomu provozovala třeba teplárnu a distribuovala i elt. Nesmysl. Není problém zjistit, kdo je tu přihlášen a kdo ne, jen je nám to k ničemu.

Bavíme se tu o něčem, co zavedeme jedině v případě, že to bude fungovat ve Vestci, kde to zatím nefunguje, jak víte (lépe než já). Bavíme se tu o něčem, co buď naši občané budou chtít a pak to bude, nebo nebudou a pak to nebude. Já to chci.

Na to Žďárko se zeptám, díky za tip.

Rak

 

Čipy

Pane Raku,

souhlasím s Vámi. Ať se každý rozhodne jak chce. Dojít jednou za rok na úřad, zaplatit a vyzvednout známku nepovažuji za něco, co by občany moc obtěžovalo. Jedině invalidy.

Vysvětlení právničky mi také připadalo "přitažené za vlasy". Nepřihlášených osob je v obcích okolo Prahy hodně a obec je v tomhle ohledu bezmocná. Ale já nevidím důvod, proč by obec měla vědět kolik vyprodukuji odpadu. Ale Vestec se nikoho neptala a to nepovažuji za správné.

Největší problém vidím v tom, že lidi budou chtít ušetřit a budou vozit odpad jinam. Pochybuji, že tu bydlí "jiní" lidé než na Žďársku. A pak veškeré výdaje na zakoupení drahého vozu, čipování a další administrativu budou zbytečné. A to zaplatí zbytečně všichni!

U nás ve Vestci také platíme za odpad podstatně víc, než jinde: týdenní svoz 3600 Kč., 14-denní 1800 Kč.

Otakar Janata

Dobrý den, již nyní se

Dobrý den,

již nyní se popelnice běžně váží nejen ve Vestci, ale i mnoha jiných městech a obcích u nás i ve světě ať již v rámcí projektů jako je Smart Cities, v rámci vlastních Technických služeb jako je Vestec (Břeclavsko, Ostrava, Ždánice, Háj a další), nebo prostě jen proto, že se jedná o funkci kuka vozů. Jde jen o to, zda se údaje využijí či nikoliv. Mimochodem jsem přesvědčen, že je jen otázkou času, kdy podobné vážení bude povinné, aby se zabránilo nelegální likvidaci odpadu po zákazu skládkování (kolik bylo naloženo, tolik bude zlikvidováno).

Zda-li je popelnice čipovaná nebo není jen znamená, že nelze přiřadit konkrétní domácnost ke konkrétní popelnici. Na druhou stranu vzhledem k trasování kuka vozů pomocí GPS by tak bylo možné přiřazení i bez čipů (samozřejmě s jistou tolerancí přesnosti kdy na jedno zastavení se vysype více popelnic). Svozové firmy však takovéto údaje nezveřejňují a nikomu neposkytují v rámci anonymity majitele popelnic. Nasbíraná data však mohou dlouhodobě sloužit k optimalizaci svozu popelnic (či kontrole svozu) a tak i dalším úsporám jak pro obec, tak pro občany (mohou, netvrdím, že musí). A anonymizace je také to co požadují právníci, ale to platí ve všech případech včetně zmiňovaného vodného a stočného. Úplně stejně by bylo možné "osočit" nepohodlnou osobu za zvýšenou spotřebu vody v období sucha.

Chápu Vaše obavy, ale myslím že to nebude tak zlé jak vypadá. Čipování popelnic neznamená automaticky, že odpad bude končit podél cest. To se může stát i bez vážení popenic prostým nevhodným nastavením cen či intervalů svozu, ale pochopitelně také nevhodným systémem bonusů.

S pozdravem Vít Olmr
 

Ještě čipy pro občany !

Na uvedeném je vidět, jak naši zastupitelé v čele se statostou Váchou uvažují. Budou očipovávat popelnici, která je v mém vlastnictví! Jestli jste si pánové nevšimli, popelnice je moje, poplatek za odpad je váš a pak je i na vás, jak zajistíte evidenci poplatníků, jestli jste toho schopni, o čemž podle posledních událostí v obci pochybuji.

Dobrý den,Platíte za svoz

Dobrý den,

Platíte za svoz odpadu z popelnice a ta proto musí být řádně označena, že její majitel za svoz odpadu zaplatil. To není nic divného ani nového a nejen v této obci to platí mnoho a mnoho let. Na tom se snad shodneme.

Zda-li bude označena elektronickým čipem nebo samolepou není proto z pohledu evidence poplatníků žádný rozdíl s výjimkou toho, že samolepa musí být každý rok nová.

S pozdravem Vít Olmr

Privatizace majetku obce?

Může mi někdo vysvětlit z jakého důvodu na obecnim pozemku v Dolnich Jirčanech staví soukromá firma kompostarnu? Ze by dalsi 'obecni' firma?

RE: Privatizace

Dobrý den, soukromá společnost má záměr (u vrátnice Tondachu) vybudovat kompostárnu. Staví na svém pozemku, který není a ani nikdy v minulosti nebyl ve vlastnictví obce. Rozhodně to tedy není žádná obecní firma nebude. Pokud se kompostárna postaví, tak předpokládáme, že bychom tam sváželi bioodpad. Stejně tak by tam mohli vozit bio naši občané přímo i během týdne.  V současné době se koncentruje veškerý bioodpad (vyjma popelnicového svozu) ve sběrném dvoře a následně převáží na kompostárnu Agra Jesenice. Příjem bioodpadu bychom měli mít zdarma, takže by nám odpadl nejenom poplatek za likvidaci bioodpadu (cca 375,-Kč za tunu), ale i obdobně nákladná doprava. S pozdravem Milan Vácha

Svoz bioodpadu - zdarma

Dobry den pane starosto, mam kolegu a je take srarosta v obci ve Stredodoceskem kraji. Bioodpad u nich resi spolecnost, ktera v obci zdarma umistuje kontejnery a rovnez zdarma bioodpad odvazi. S bioodpadem obec nema zadne naklady ani starosti. Uvedena firma pry poskytuje sluzby obcim v celem Stredoceskem kraji. Bioodpad je pochopitelne komodita, se kterou se dale naklada, tak jako s jinymi druhy odpadu. Budete-li mit zajem sezenu v Vam na zminenou firmu od kolegy kontakt. Z uvedeneho duvodu se domnivam, ze stavba kompostarny je z pohledu potreb obce neucelna. Obyvatele pri prijzdove komunikaci do obce naproti Tondachu uz takto trpi nadmernym hlukem z projizdejicich aut a jeste k tomu zapach z kompostarny, to bude jiz neunosne (o eventualnim hmyzu z kompostarny nemluve). S pozdravem J. Stastna

jeden anonymní slint za druhým

tak ještě tu chybí dotaz, proč starosta staví místo nové školy za obecní peníze dům u Svatého Václava nebo jak se to jmenuje a přestane mít smysl číst diskusní fórum.

Lež

Spíše bych doporučoval bedlivě sledovat práci pana Váchy! Z reakce starosty je vidět, ze moc dobře ví, o čem je řeč. Stavba kompostárny je na pozemku mimo jiné parcelní číslo 698, který je ve vlastnictví obce, což lze zjistit na www.cuzk.cz. Ale možná lže stavební úřad, který to má na nástěnce v Jesenici, co?

Názor občanů nikoho nezajímá

Jsme sice otevřená obec, ale o záměru kompostárny jsem se nikde nedočetl. Začíná to stejně jako stavba spalovny, co tu měla být! Zase budeme tisknout letáky?

Dobrý den, kdybyste sledoval

Dobrý den,

kdybyste sledoval jednání zastupitelstva obce, tak tam se o tom dvakrát hovořilo ve zprávě starosty a dokonce na to byla i diskuse s publikem. To by ale bylo třeba místo nesmyslného obviňování více sledovat dění v obci.

S pozdravem Vít Olmr

takže díky, končím

Zkusil jsem si najít parcelu 698, ale zdá se, že anonymní soudruzi z NDR opět udělali někde chybu. Tudíž díky, proletáři všech zemí, víte co mi můžete.

pozemek kompostárna

Dobrý den, obecní pozemek p. k. par.č. 698 v kú Dolní Jirčany je v Oznámení o zahájení společného řízení uveden chybně. Na tomto pozemku stavba kompostárny neleží , pouze slouží jako přístupová komunikace k pozemku stavby a ostatním polnostem. Obec vyzve stavební úřad k opravě zřejmé nesprávnosti.
Sedláková, správa majetku

RE: Lež

Dobrý den,

na obec přišel před několika měsíci záměr výstavby kompostárny. Požádali jsme Stavební úřad Jesenice o vyjádření, jestli je stavba v souladu s naším územním plánem a dostali jsme kladné vyjádření. V tomto duchu jsem informoval zastupitelstvo o soukromém záměru. Pozemek č. 698 je cesta. Někdy se stává, že stavby řeší i napojení pozemku (například zatrubnění příkopu v místě napojení). Rozhodně to ale není tak, že by se na té obecní cestě postavila kompostárna, čehož se pravděpodobně obáváte.

S pozdravem

Milan Vácha

Kompostárna???

Dobrý den.
Nejsme si vědomi, že by nás o potenciální výstavbě kompostárny informoval psárský zpravodaj. Dále se domníváme, že ani územní plán se nezmiňuje o možnosti takové stavby na našem území. Je nám divné, že se obecní úřad ptá, jestli je daná stavba v souladu s naším územním plánem. To by snad mělo být naopak, to by měla obec sama vědět! Domníváme se, že stávající územní plán takovou stavbu neumožňuje, pokud ano, jaké číslo v územním plánu má tato lokalita a jak je specifikováno její využití v textové části ÚP ?

RE: kompostárna

Dobrý den,

tím, že je to soukromá investice na soukromém pozemku, tak mnoho informací dopředu nemáme. Na zastupitelstvu jsem sdělil předběžnou informaci, ale nic moc konkrétního. Těchto avizovaných akcí, ze kterých na konec vůbec (nebo dlouhodobě) nic není, je poměrně velké množství. Koupaliště, psí útulek a cvičiště, bazén na trénink hloubkového potápění, fotbalový stadion v Psárech, hokejová plocha  v Tondachu, lanové centrum atd…)

Dotazoval jsem se (koncem listopadu) investora kompostárny, jestli nemá nějaké bližší informace k záměru. Říkal, že ještě bohužel nic konkrétního, že ještě prověřují záměr. Teď již informace má, když se v lednu rozhodli podat žádost o stavební povolení na SÚ, takže zopakuji nabídku informování v PZ. Jinak dle mého názoru může vést k realizaci poměrně trnitá cesta. Prostředí, ve kterém se dnes provozovatelé kompostáren pohybují, považuji za obchodně „divoké“ a není vůbec vyloučeno, že se jim to bude někdo snažit překazit nebo alespoň oddálit.

Obecně konkrétní popis lokality v rámci našeho ÚP naleznete na hlavní stránce v pravém sloupci (baner Geoportál). Pak si zaškrtnete v menu územní plán se změnami. Pak na horní nabídkové liště (oranžové ikonické čtverečky) zakliknete „regulativy územního plánu“ a následně již kliknete na požadované lokality. Vámi poptávaná lokalita je Z 5-27 u vrátnice Tondachu.

Naše obec nevykládá územní plán a jeho regulativy. To dělá Stavební úřad Jesenice. Skutečně se stavebníci musí dotazovat tam. My se také obracíme na SÚ s žádostmi o posouzení záměru. Pokud nesouhlasíme se stanoviskem SÚ Jesenice k nějaké stavbě, tak píšeme odvolání na Krajský úřad Středočeského kraje. Pamatuji si jich již několik. Úspěšnost našich odvolání k mnoha stavbám v naší obci rozhodně není velká.  Jinak bližší informace k ÚP a územně plánovacím informacím za nás dělá Mgr. Lenka Houšková, na kterou se obracejte přímo.

S pozdravem

Milan Vácha

Dobry den, uz opravdu nevim o

Dobry den, uz opravdu nevim o cem se tu jedna. Svoz odpadu funguje, cena je adekvatni.
A kompostarna? Proc ne. Je to jista alternativa k behu ostatnich podpurnych aktivit v obci k trideni a rozdelovani odpadu.
Pane starosto, Milane, nenech se zlomit a bud tvrdy ve svych nazorech a cinech. Je to spravna cesta jak jit dal.
MP

Vazeny/a MP, predne se bude

Vazeny/a MP, predne se bude jednat o vyhodny biznis, kdy soukroma pravnicka osoba prijde zdarma ke komodite pro vyrobu raseliny. Nic proti trideni odpadu, toto pochopitelne schvaluji, nicmene nakladani s odpadem je i velmi vyhodny obchod. Vite, ze z PET lahvi, ktere hazite do kontejneru se napr. vyrabi prefabrikaty pro vyrobu stavebnich tvarnic. Takze toto neni obecni akce. A vzhledem k tomu, ze tu kompostarnu postavi nejaka soukroma pravnicka osoba, tak vystavba kompostarny bude predne vyhodna pro jejiho provozovatele. Vazeny/a MP, pana starostu tady nikdo neosocuje, naopak, budeme jako obcane nasi obce od neho potrebovat podporu pri zabrzdeni teto akce. Nikdo z nas nema totiz zajem dostat malarii z letaveho hmyzu z kompostarny letici. J.Stastna

oprava: byznys :-)

oprava: byznys :-)

CHci se přidat k pani

CHci se přidat k pani Šťastné, má pravdu a souhlasím s ní. A co se týká budoucí nové školy, s výhledem na Tondach a kompostárnu = opravdu skvělá kombinace. Tak jako stavba U svatého Václava = u hlavní rušné silnici, z jedé strany velká provozovna (značky) a vzadu druhá provozovna. Nechtěli by jsme tam bydlet. Těžká nákladní auta, co vozí zeminu přes sídliště Štědřík na louku k rybníku Kukalák, tak hlavně aby ta silnice vydržela. Z jara se ukáže. A ještě se chci zeptat, co je plánováno s loukou, která má zadržovat jako jiné louky při deštích vodu, aby Psáry nebyly pod vodou.

RE: CHci se přidat

Dobrý den,

nevím přesně na jakou louku se ptáte.

Milan Vácha

Na louku pod Kukalákem.

Na louku pod Kukalákem. Zdravím Vás pane starosto.

Lokalita Z5-37 byla ale

Lokalita Z5-37 byla ale změnou územního plánu přece vytvořena pro přesunutí sběrného dvoru tříděného !!! odpadu (hlavní využití), popř. pro zařízení nutná pro provoz sběrného dvora (přípustné využití). O kompostárně (což je úplně jiné zařízení) ani slovo.

Správně je Z5-27 (oprava).

Správně je Z5-27 (oprava).

vážení odpadu v popelnici

Dobrý den,

osobně bych vážení odpadu a následné přizpůsobení ceny za vývoz velmi přivítala, protože by mi to připadalo spravedlivější. Žiji totiž sama a popelnici naplním nejdřív tak1x za měsíc. V okolí jsou rodinné domy, které mají také 120l popelnici, ale ta jim, vzhledem k počtu osob v těchto domech žijících, mnohdy objemově nestačí a proto v den odvozu pokládají na svou popelnici, nebo vedle ní, ještě navíc pytle napěchované odpadky a ty jsou jim vyváženy bez mrknutí oka. Toto se děje už celá léta, co v naší lokalitě bydlím. Takže, má-li očipování popelnice a vážení odpadu zařídit spravedlivější cenu za odvoz odpadu, jsem jednoznačně pro.

S pozdravem,
Eva Johnson
K Ořechovce 340
Psáry-Dolní Jirčany

RE: Vážení odpadu

Dobrý den paní Johnson,

sám jsem na tom úplně stejně. Jsem doma sám a jeden svoz měsíčně by mi také stačil. Bohužel se domnívám, že se v nejbližší době nepodaří vymyslet motivační systém, který by nevedl ke zneužívání. Zkušenosti z více míst ČR ukazují, že je příliš mnoho lidí, kteří jsou ochotni šetřit vlastní prostor ve své popelnici na úkor příkopů, lesů, popelnic sousedů, sídlištních, veřejných košů nebo kontejnerů na separovaný odpad. Vážení odpadu bude přínosné zejména pro naší vlastní evidenci a budeme mít jistotu, že jako obec platíme za skutečně svezený odpad z našich popelnic.

S pozdravem

Milan Vácha

Neznám systém, který se nedá zneužít

je to jen o míře efektivnosti.

Každý tu efektivitu vnímá jinak a v sumě osobních efektivit je to pak obecní statistika.

Konkrétně: máme skupinu lidí, která si zaplatí popelnici na bioodpad, protože má takovový výpočet efektivnosti. A těch důvodů, proč to tak dělají, je celá řada a každý je má namíchané jinak. Pak je tu skupina lidí vozících bioodpad do sběrného dvora, taktéž k tomu mají různé důvody. Pak je tu skupinka lidí, co hodí bioodpad do popelnice. Pak je tu skupinka lidí, co ten bioodpad hodí do sousední škarpy. No a poslední skupina, co si z bioodpadu udělá na zahradě kompost a využije jej dle své libosti.

Zrovna bioodpad je výmysl lidí, kteří na tom vydělávají, protože to není žádný odpad, jak se komusi za poslední roky úspěšně podařilo implementovat do našich hlav.

Tak,  a teď vznikne nová služba. Například kontejner na bioodpad jako pod úřadem ve Vestci a Vy máte právo si tam ten bioodpad zadarmo vyklopit kdy chcete a ne jen ve středu odpoledne (sobotu) do sběrného dvora. Nebo vznikne kompostárna, kam to můžete vyklopit zdarma v (jejich) pracovní době. Znamená to novou situaci a kupříkladu mně je kompostárna k ničemu, protože moje pracovní doba je někde jinde. Jiný to do kompostárny rád třeba hodí po cestě do práce nebo po práci a jiný to bude dál házet do sousední škarpy, protože to tak má nastavené a nikdo si nedal tu práci mu to přenastavit.

Je to především o informacích a efektivnosti jejich využití, na jedné straně jednotlivců a na druhé straně obce. Já jsem pro osvětu, diskusi, přebrání zkušeností z Vestce (a jinde) a ostrém zavedení po volbách. Osobně s potěšením spojím svou případnou kandidaturu v příštím volebním období s podmínkou vážení odpadů a systému zpětné refundace nákladů. A nebudu se tomuto tématu vyhýbat jen proto, že vyvolá kontroverze.

Rak

vážení odpadu v popelnici

Vážený pane Rak,

ve věci vnímání efektivnosti máte jistě pravdu.

Já konkrétně patřím do skupiny lidí, která si v minulých letech bio-popelnici platila proto, že vození větších objemů (tráva v pytlích, větve atd.) do sběrného dvora je pro mne fyzicky prostě namáhavé. Nemám tudíž moc na vybranou. Jinak kompost na zahradě mám a na kompostování drobnějšího bio-odpadu ho pilně využívám.

Z výše uvedených důvodů vážení odpadu v popelnici a fungujícího systému zpětného proplácení nákladů skutečně přivítám. Po celé roky totiž vídám, jak se toleruje, že domy o 4 a více lidech týden co týden naplňují 120litrovou popelnici, která jim nemůže stačit a proto k ní ještě týden co týden přistavují pytle napěchované dalšími odpadky, které jsou jim, jak už jsem minule psala, bez mrknutí oka odváženy. Mě takové jednání z principu věci velmi vadí a vnímám to jako výsměch lidem jako jsem já.

Počkám tedy na příští volební období. Budete-li kandidovat a vznikne-li Vaší zásluhou reálná šance na to, že systém poplatků za odpad bude konečně spravedlivý, přikloním se na Vaši stranu.

S pozdravem,
Eva Johnson

Odpad ve Vestci

Pane Raku, pane Olmere,

shodně píšete o přebírání zkušeností z Vestce. Nevím zda víte, že ve Vestci bydlí minimálně polovina občanů v bytových domech. Ti dávají směsný odpad do společných kontejnerů. Když je před jejich domem plný, tak buď pytel položí na zem, nebo ho odnesou pár metrů k sousedům. Je to stejné jako na sídlišti v Praze. Technické služby zvažují o namontování petlic a zámků, tím by vznikly další náklady a problémy.

Když se podívám na vizitky, tak v bytech, ale i v rodinných domech bydlí hodně cizinců. Podle posledního sčítání bylo ve Vestci k 1.1.2011 přihlášeno 2203 občanů, z toho 615 cizinců - 60% Vietnamců, 35% Ukrajinců, 5% různých národností. Neumím si představit jak bude obec jedné třetině občanů vysvětlovat smysl vážení.

Pak je tu jistá nespravedlnost. Občanů rodinných domů se vážení bude týkat, ale bytových domů ne, protože dál budou anonymně házet odpad do kontejnerů. Sotva je někdo donutí více třídit, což považuji za hlavní smysl vážení.

Otakar Janata, Vestec

RE: Neznám systém

Vážená paní Johnson, pane Janato, kolegové.

Je problém odpovídat do všech vláken, takže jednu centrální. Bohužel se nedá měřit prostá efektivita. Nejsme schopni přepočítat nespravedlnost a ekologické škody (odpad v lese a spalované odpadky v domácnostech) tak jednoduše na peníze.

Myslím si, že osvěta je velmi důležitá. Nemyslím si ale, že bychom u nás přišli na něco extra, co už není mnohde popsáno a odzkoušeno. V současné době se u nás platí téměř paušální sazba za svoz odpadu. Poctivě třídící jsou na tom stejně, jako ti kteří netřídí a produkují odpadu více. Je to tedy zjevná nespravedlnost vůči poctivým. Pokud bychom zavedli výrazný motivační prvek, tak by se vyvažoval přínos lidí, kteří se tímto impulsem nechají přimět k třídění s neduhy nového nepoctivého chování nezodpovědných. Mezi nejčastější patří likvidace odpadu odkládáním, na sídlištích, na zastávkách MHD, na veřejných prostranstvích, veřejných koších, v přírodě a samozřejmě domácím pálením. Mimochodem už nyní je na sídlišti Štědřík situace „napjatá“ a z motivačního systému by nejspíš musela být vyřazena, aby nedošlo k eskalaci (zamykání kontejnerů se také neosvědčilo).  Neméně vážné je také ukládání pytlů se smíšeným odpadem do popelnic na papír a plasty, což snižuje výtěžnost z prodeje těchto surovin. Ve finále tedy takovýto spořivý občan ušetří, neboť bude platit minimum toho co mu systém umožní a jeho nadprodukci zaplatíme buď dýcháním spáleného odpadu a nebo přímo finančně „ze společného“. Již dnes je zákonem dáno, že tříditelné složky nepatří do popelnice. Přesto je těžké to vymoci a nikdo se do toho nepouští. V Jihlavě chodí inspektoři a lepí známky na popelnice (poděkování x zdvořilé upozornění). Na nevyvážení popelnic si ale netroufají. To by totiž skončilo špatně. Vždy si vzpomenu na příhodu z Jesenice. Po dlouhé době se podařilo na fotopasti chytit odložení pneumatik u sběrného hnízda na sídlišti. Přistižený následně řekl, že už to nikdy neudělá s tím, že je jednodušší a bezpečnější to hodit do lesa. To bohužel vystihuje postoj nezanedbatelné části obyvatelstva. Proto mnohdy nelze aplikovat zkušenosti ze Švédska, Německa nebo Rakouska u nás.

Zavedením motivačního systému by se tedy narovnala jedna nespravedlnost a způsobili bychom jiné nespravedlnosti a další jiné komplikace. Ani odborníci se dnes neshodují, jaká cesta je ta správná. Stejně tak ani já nemám nějak tvrdě vyhraněný názor a v případě, že se většina shodne na tom, že chce změnu systému, tak tomu určitě bránit nebudu. Nebudu to ani s ničím spojovat, svazovat nebo se sám k něčemu přivazovat. Jen si myslím, že očekávání navrhovatelů nebudou zdaleka naplněna.

Na druhou stranu věřím, že někdy v budoucnu zodpovědnost, ohleduplnost vůči přírodě a dodržování pravidel i v ČR umožní masivnější rozšíření motivačních systémů.

S pozdravem

Milan Vácha

poplatky za odpady

Dobrý den pane Vácha,

moji známí z Hlubočinky, kteří jsou na tom podobně jako Vy nebo já, mají možnost nechat si vyvážet popelnici 1x za 14 dní s příslušnou cenou za provedení této služby. Snad si vzpomenete, že jsme si o tom taky už před časem psali. Tenkrát jste, stejně jako dnes, tvrdil, že kdyby se to tak udělalo v naší obci, lidé budou vyhazovat jejich odpadky do přírody, zvýší se černé skládky atd. Geny, zakódované v některých lidech, se prostě nezmění. Za dob minulých byly kolem chatových oblastí v lesích, potocích, křovinách a na svazích spousty odpadu a ani dnes to s některými lidmi není jiné a ani v budoucnu nebude. Skutečnost, že mám dotovat ceny za vyvážení odpadu proto, že by se díky nepořádným občanům zvýšil počet černých skládek, mi můj pocit nespravedlnosti umocňuje. Ustupuje se těm nepořádným a zatěžují se ti pořádní.
Není mým úmyslem se na Vás s tímto problémem neustále obracet. Příchodem na místo starosty se Vám podařilo pozvednout úroveň úřadu a Vy jste v této funkci jste dokázal odvést hodně dobré práce. Ve věci řešení poplatků za vyvážení popelnici se s Vám ale neshodnu.

S pozdravem,
Eva Johnson

Dobrý názor

Jsem rád pane starosto že jste tu slušně shrnul situaci ohledně odpadu a jeho poplatku a chování lidí ohledně odpadu. Já si osobně myslím že poplatek je tu stanoven tak aby obec ještě více neprodělávala než prodělává.Nejčastější poplatek je stanoven 2145kč za 120l nádobu svezenou 52x ročně,je to 178,75kč měsíčně a to zase mi nepřipadá nějak moc vysoká cena za to že zdarma mohu využívat zběrný dvůr a separační hnízda.A druhá věc je taková že českej člověk je od přírody čuník a vyčůránek a dát mu možnost ne jen v této obci ale kdekoliv jinde platit méně tak to udělá a pak pytel vedle nádoby postaví oni to klucí popelářský odvezou,hlavně že platím méně za menší nádobu nebo za svoz 1x za 2T. Jak jsem napsal lidé jsou čuníci a vyčůránci a to mohu posoudit jako řidič popelářského vozu Pražských služeb a to už 23let a vím co lidi dovedou. Praha má snad všechny možnosti od 1xT až po 1x za měcíc jakoukoliv nádobu co jsou na trhu dostupné.A furt bordel a nevychovanci a vyčůránci.Jezdím smíchov a i městské části na periférii prahy a všude stejný,jezdím i separace papír,plast,tetra pack,to co lidi odloží do stanoviště separace (začínající skládka je „hadr“) a co dokáží vyhodit do separační nádoby je k neuvěření když to sypu v Chrášťanech na třídičce,tak hrůza. Tak nevím proč by to tady v Psárech a Dolních Jirčanech mělo fungovat.Ještě mnoho času bude muset uplynout než se českej člověk naučí se chovat jak zacházet s vyprodukovaným odpadem. Zatím můj názor z 10 lidí 7 prasátek a vyčůránků. Tak buďme rádi jaký systém tu máme a kolik platíme,platí jinde i víc za poloviční služby.

Paušal lepší...

Osobně bych měl obavu, že při vážení odpadu se začnou plnit směsným odpadem popelnice na tříděný, koše u zastávek, případně popelnice sousedů. Nevíš jakou s tím udělali obce, které to zavedli zkušenost ?
Zdraví Tomáš Pecháček

RE: Paušál lepší

Ahoj,
Někde to zavedli a nechali. Dost často se ale vrátili zpět, právě z těch důvodů, které si popsal. Osobně bych počkal, až budeme mít konkrétnější data. Z toho co je teď se nedá vyčíst nic. Musíme počkat, než si vše sedne, doplní kontejnery na separaci. Zatím jen máme vyšší průměr na popelnici než Vestec (20kg x 13 kg), ale uvidíme za pár měsíců.

Milan

RE: Na louku pod Kukalákem

Dobrý den,

Píši do nového vlákna. Tam se to už nedalo.

Je to soukromý pozemek pana Kukala, takže o plánech nemohu mluvit za něj. Ve stávajícím ÚP je to pozemek pro komerční tělovýchovu. Zhruba před deseti lety mi pan Kukal ukazoval záměr sportoviště, které by tam chtěl realizovat. Další úvaha byla (někdy 2012) tělocvična a zázemí pro cyklo oddíl. Nic z toho ale nejspíš aktuální nebude, protože do nového ÚP byl vznesen požadavek vlastníka na změnu území z tělovýchovy na rodinné domy.

Pokud bych se držel pouze jasných faktů, tak bylo (tuším 2014) vydáno stavební povolení (terénní úpravy), které stavebník nyní realizuje.

S pozdravem

Milan Vácha

Re: louka pod Kukelákem

Myslel jsem, že vytěžená hlína se má vozit na depon, či skládku, nevzniká tim pádem potom na té louce černá skládka???

Dále pak, teď bude bláto, mohla by obecní policie dohlídnout, aby auta neznečišťovala veřejnou komunikaci???

Kompostárna a škola

Pane starosto. Jsem z Vašich příspěvků ohledně KOMPOSTÁRNY silně na rozpacích. Je vidět, že Vám vybudování a hlavně následný provoz, který je charakterický mohutným zápachem a výskytem hmyzu přímo pod okny budoucí školy nijak zvlášť nevadí, minimálně se mu dost aktivně nebráníte. Je tu přece reálné nebezpečí, že kapacita školy zůstane nenaplněná a náklady na vybavení a provoz obecní pokladnu zrujnují! Provozem kompostárny ke krachu obce?

V rozpacích nemusíte být.

V rozpacích nemusíte být. Obec snad schvalovala změnu č.5 ÚP a měla by být seznámena poměrně detailně se záměrem pro danou lokalitu? V regulativech je výklad poměrně otevřený a pokud by obec nechtěla v tomto území kompostárnu, dalo se toto využití zařadit do nepřístupných, nebo ne? Ovšem proběhlo snad veřejné projednání a dala se uplatnit i námitka ze strany veřejnosti? Ale ano, posvětit byť sběrný dvůr tříděného odpadu poblíž pozemku školy a k tomu na západ je zarážející.

Kompostárna a doprva

Dobrý den,
docela by mne zajímala velikost kompostárny a její dopad na dopravu v obci. Bude to jen malá kompostárna a bude se tam vozit jen odpad z Psár a Jirčan (tedy místo jednoho místa jen na jiné, ale provoz bude stejný) nebo se bude svážet z širokého dalekého okolí a v obci bude plno nákladních aut?

Děkuji Jiří Vodička

Jak se řílá : Podej prst a

Jak se řílá : Podej prst a vezmou ti celou ruku. Sliby se slibují, blázni se radují !!! Nevěřte slibům, už toho bylo dost !!!

Dobrý den, pokud Vás zajímá

Dobrý den,
pokud Vás zajímá velikost kompostárny a její dopad na dopravu, máte možnost zajít na stavební úřad, přihlásit se jako účastník řízení (pokud už mezi ně nejste zařazen) a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, nahlédnout do projektové dokumentace.
Houšková

Soukromá firma MIKRAVEL

Soukromá firma MIKRAVEL s.r.o. byla založena ryze účelově v polovině minulého roku (sídlí na docela neobvyklé adrese) viz.: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=896348&ty... , na internetu není možné dohledat žádnou její činnost viz.: https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=mikravel , jeden z majitelů firmy je místostarostou Velkých Popovic viz.: http://www.velkepopovice.cz/bc-libor-vejvara/o-1004/p1=1150 a ředitelem jejich Technických služeb viz.: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-osoba.vysledky?subjektId=233610&ty... . Myslím, že to je klasický vývoz problematické sradlavé a bordel zajišťující kompostárny do naší obce. Hrozí, že se k nám bude navážet odpad z širokého okolí. Firma MIKRAVEL vlasně nic neriskuje. Třeba postaví kompostárnu za státní dotaci, které se na tuto činnost hojně poskytují. Pokud se jí bude dařit, bude nás zásobovat smradem a bordelem. Pokud se jí dařit nebude, zkrachuje a nechá nám tady údolíčko u potoka zavalené hnijícím odpadem. Obyvatelé Štědříka a Psár se mohou strachovat až pořádně zaprší (i když firma nezkrachuje) a my ostatní, co to bude stát obecní pokladnu. Vždyť soukromá firma je firmou jen s ručením omezením.

RE: Kompostárna a doprava

Ahoj Jirko, Bylo tu již zmíněno. Je to soukromá investice a proto jsme pouze účastníky. Podle správního řádu tedy nesmíme třeba kopírovat projektové dokumentace atd. Požádal jsem jednatele té společnosti, jestli by nedal základní informace o projektu na papír, abychom o tom mohli informovat veřejnost v Psárském zpravodaji. Přislíbil, že do příštího pondělí (1.2.2016) by mi mohl něco dát. Tak to hned dám i sem na web. Milan

Kompostárna a doprava

Myslim, že dopad bude minimální a určitě né větší než když to byla cihelna a točil se tam kamion za kamionem, nebo poslední dobou, kdy to sloužilo jako depon hlíny, do špalanic se odvážela cihlářská hlína a navážely tašky a cihly ze šlapanic.

K smradu, neslyšel jsem Libeřáky nadávat na kompostarnu co mají na kopci, jsou v údolí a necití ani prd, zdá se mi, že si tu zas tuneldědek Janata s Podlahou připravují půdu an volby jako před 15 lety kdy vatáhly neexistující spalovnu v cihelně o které nikdo ani neuvažoval....

kompostarna ca smrad

Vazeny anonyme,
doporucuji Vam zajet zeptat se na smrad kousek od nas obyvatel ke kompostarne Kamenice - Zelivec co Vam reknou o libem zapachu linoucim se v letnich mesicich z kompostarny az k restauraci Mandava. Zde nejde jenom o ujmu na kvalite zivota, ale take o snizeni cen nemovitosti v tomto dusledku. M2 se tam prodava diky smradu cca za 1250 Kc, coz je min o 50 % mene, nez je cena obvykla podle cenove mapy pro danou lokalitu. Mj. pan Janata nema momentalne s kompostarnou nic spolecneho. Tedy az na to, ze snad bydli dole ve Psarech, kde je voda ve studnich z pramenisti okolo Tondachu, kde ma ta kompostarna vyrabet hnuj. Z vaseho postoje predpokladam, ze bydlite na kopci ve Psarech smer Jilove. A co vasi spoluobcane obce zijici v Hornich Jircanech naproti Tondachu, od ktereho vane z 90 % zapadni vitr? J. Stastna

RE: kompostárna ca smrad

Dobrý den paní Šťastná,

ještě jsem znovu volal panu starostovi ze Sulic a tlumočil mu informace z neděle. Byl překvapen a potvrdil mi, že neví o komplikacích v okolí kompostárny Želivec. Tedy dříve tam cosi bylo a muselo se uvést do pořádku (asi nesplnění předpisů- hlídá hygiena). Myslím, že Želivecká kompostárna není šťastná svým umístěním. Vzdálenost 30 metrů od zástavby rodinných domů je vážně málo, ale momentálně se tam prý staví dalších 50 domů. Na školku pod kompostárnou (ta barevná vedle Tesca) nemají žádné stížnosti a naopak si stěžoval na přetlak dětí. Je to kapacitně velká kompostárna (snad 5 x větší) a má své nároky, které provozovatel musí splnit. Je to jako s mnoha jinými stavbami. Všichni se shodnou, že kompostování je dobré, jenom to dělat někde jinde. Pro mne je tato diskuze zajímavá. I když se nebude stavět tato, tak alespoň víme do budoucna, že budovat třeba obecní „komunitní“ kompostárnu je u nás těžko představitelné. To byl dokonce jeden čas návrh na to, že by si obce měly kompostovat svůj bioodpad na svém území. Jak je vidět, tak by to byl u nás velký průšvih.  Většinou vlastní obecní kompostárny prosazují „zelení“ starostové a je to popravdě velmi nebezpečné. Je možné, že to někdy prostě skutečně může být cítit a někomu to může vadit. Stejně jako když se hnojí pole.  U nás se standardně hnojí chemií a když před dvěma lety Agro dávalo na pole hnůj, tak jsem měl několik nepříjemných telefonátů, co s tím bude obec dělat. Kdo jezdí do Bavorska, tak ví, že tam vozí na pole hnůj snad pořád. Vysypou to klidně na pole hned vedle penzionu a Němce to vůbec nevzrušuje. Já osobně jsem v mnoha věcech více tolerantní. Nevadil mi hnůj na poli ani sousedův „kompost“ ( ani  slepice), ale plně si uvědomuji, že s tímto postojem tu neobstojím.

S pozdravem

Milan Vácha

Dobrý den pane

Dobrý den pane starosto,
bohužel nemohu s Vámi souhlasit. Můj bratr bydlí v obci Kamenice a přítel mojí dcery bydlí na Želivci a co týká zápachu jsou oba opačného názoru. Já sama touto lokalitou dost často jezdím a zápach v letních měsících je zde opravdu značný. Negativních názorů v dané věci je mnohem více, ale to není v tuto chvíli zásadní.
Co se týká školky na Želivci, tak ta stojí na jihozápad od kompostárny a tam vítr s ohledem na převážně západní větry v naší lokalitě nevane. Vane směrem k pozemkům určených pro výstavbu RD, kde se pozemky prodávají za sníženou cenu cca o 50 %, než je v místě cena obvyklá, a ti lidé už do toho jdou s vědomím zápachu z kompostárny. Moje nemovitost se nachází cca 390 m2 od plánovaného umístění kompostárny a ujišťuji Vás, že s ohledem na západní větry v této destinaci se ten zápach bude šířit směrem do celé lokality satelitu obce Dolní a Horní Jirčany.
Pokud budou na Želivci stavět dalších 50 domů směrem na západ, tak už s vědomím, že tam ta kompostárna je. Já ani žádný z obyvatel Dolních Jirčan (ani Horních), pokud jsme se rozhodli pro RD v této lokalitě, jsme si výstavby kompostárny pochopitelně vědomi nebyli. Uvažována byla skládka tříděného odpadu. Podpora třídění BRO v roce 2008, kdy byl schválený UP obce, ještě nebyla, tedy žádné kompostárny.... To až s ohledem na nově vydanou směrnici EU o odpadech, ale to jistě víte. Tedy, umožněním výstavby kompostárny dojde ke znehodnocení cen našich nemovitostí. Pokud dojde k výstavbě této kompostárny, budeme se muset nejspíš bránit ve věci vzniklé finanční újmy, a ta nebude s ohledem na počet nemovitostí v Dolních Jirčanech zrovna malá, právně. Otázkou je, kdo by případnou újmu zaplatil?
Pokud tedy zelení starostové podporují kompostárny, tak by v tom případě místostarosta Velkých Popovic, který vlastní firmu, která chce postavit kompostárnu u nás, měl tu kompostárnu postavit předně snad u nich.
Co se týká hnojení, tak s tím problém není. Je to nárazová záležitost a s ohledem na pěstování plodin je potřebné. (Bydlím u polí, tedy mohu posoudit, s tím se počítalo.) Ale řekněte mi prosím, pokud jsou v okolí tuším již 3 kompostárny, jaké bude upotřebení tolika vyrobeného kompostu?? A pokud se jedná o soukromou akci, tak komu zisk ze zdarma získané komodity poplyne? Obci jistě ne, tedy toto v zájmu obce není až tak zásadní.
Jinak děkuji za Vaše vyjádření.
Přeji hezký den
J. Šťastná
PS Obec by snad měla spíše podporovat zatraktivnění lokality, aby mohla přilákat více nových obyvatel, tedy daňových poplatníků a nikoliv přihlížet jejímu znehodnocení a případně nové potenciální obyvatele odrazovat, si myslím. Něco jako konkurenceschopnost obcí :-) aneb volič volí nohama tzv. Tieboutův model .

Kompostárna

Ještě je třeba doplnit, že jednatel firmy (soukromého sektoru) a současně její spoluvlastník pan místostarosta Velkých Popovic Bc. Libor Vejvara, je mimo jiné i ředitel Technických služeb Velkých Popovic IČ 43753418 (příspěvková organizace), jejímž zřizovatelem je obec Velké Popovice. Co asi tak ty technické služby dělají...?
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-osoba.vysledky?subjektId=233610&ty...
Dle zdejší diskuse v jednom příspěvku pan starosta zmiňuje, že by měla být likvidace našeho odpadu zdarma....... Takže zřejmě otevřená jednání návrhy apod. již mezi naší obcí a touto firmou proběhly. A kam to vozí Popovice ? A za kolik ?

Kompostárna

Vážená paní Šťastná, děkuji Vám za Vaše úsilí v boji proti kompostárně. Souhlasím s Vámi. Vedení obce by se mělo snažit zpříjemnit nám bydlení v obci, například tím, že konečně bude upraven prostor za kostelem (ale to je jiná debata...). Píšu proto, že dnes jsem byla na stavebním úřadě v Jesenici - kauzu "Kompostárna" má na starosti paní Ing. Kamila Pouchlá. Obdržela doposud přibližně 10 námitek, tedy k tomu, aby výsledek řízení byl zveřejněn na úřední desce, je to málo. Pro zájemce o vývoj této kauzy posílám mail: kamila [dot] pouchlaatmujesenice [dot] cz. Jsem absolutně proti kompostárně!!! Zdravím! PK 

Kompostárna

Sběrný dvůr není kompostárna. V ÚP Psáry v části nakládání s odpady je mimo jiné uvedeno: “V lokalitě Z5-27 je navržen sběrný dvůr jako náhrada za areál bývalého zemědělského družstva. Sběrný dvůr bude sloužit k přechodnému uskladnění odpadů s následným odvozem k dalšímu zpracování mimo řešené území”. Takže nastala situace vyžadující náhradu za areál bývalého družstva? Nenastala, sběrný dvůr nadále na Štědříku funguje. Rovněž definice plochy Z5-27 navrhovaná jako náhrada za sběrný dvůr byla pro „dočasné uskladnění odpadů a následný odvoz ke zpracování“, obdobně jako je tomu nyní na Štědříku. Komerční kompostárna je zcela jiný druh provozu a jedná se o zařízení pro nakládání s odpady - výrobu. Nejedná se v žádném případě o tzv. komunitní kompostování. Pokud by měla kompostárna sloužit jen pro naši obec tak produkce odpadu je jistě více než 150 t (doporučení pro obec 500-1500 obyvatel+zeleň), takže se jedná o střední stacionární znečištění (bye bye school). Pořídíme si územní plán a vykládat si ho necháme v Jesenici a Popovicích. Nechápu naprosto odevzdaný až vstřícný postoj obce. JK

Kompostárna

Ten odevzdaný až vstřícný postoj obce trochu zavání, že ano? Takže zřejmě přišel čas na změny, ať potom v tom zápachu nežijeme všichni.... Nechápu, jak může vedení obce přistupovat k podnikatelskému záměru, který výrazně ovlivní život "jejich" občanů, tak stoicky. Navíc pokud obec plánuje postavit obrovskou školu přímo u kompostárny... Je tedy škola, jejíž realizace je ve hvězdách, pouze zastíracím manévrem, aby občané vnímali vedení obce jako "své zástupce", kteří mají zájem na budoucnosti "svých občanů"? A proč se vyměnila firma na odvoz odpadů, když cena pro občany zůstala stejná? Jaký to mělo přínos pro občany? Nebo pro obec? Nebo byla to snad první fáze velké akce "Kompostárna pod našimi okny"? Kdo mi odpoví?

RE: Kompostárna

Dobrý den,

nedá se fakt odpovídat na vše a celá diskuze je již nepřehledná, což je z příspěvků patrné.

Přesně to, co popisujete je součástí nesouhlasu obce Psáry (doplněné i o obavu o vodní zdroje), které byly odeslány na stavební úřad Jesenice. Ten (a nikdo jiný) tyto připomínky bude vypořádávat.

Mimochodem není to ani dva měsíce, kdy nám tu někdo vyčítal, že jsme to my, kdo zavinil zhoršení vztahu mezi obcí Psáry a SÚ Jesenice (velké množství  připomínek, odvolání, kritiky a stížností na SÚ Jesenice).

S pozdravem

Milan Vácha

Milá paní (NE) Šťastná

Trošku se mýlíte, protože bydlím v údolí hned kousek za cihelnou :-)))
A k těm studnám, kdyby jste to nevěděla tak Vás kapku poučím cihelňácké studny nejsou u Tondachu, ale asi 200 metrů za čističnou u Záhořanského potoka, kdy vede vodovod kolem hřbitova Psárského (proto tam teče voda) směrem do cihelny :-))) Takže když vy se vyčuráte své prášky co Vám předepíše pan Cimický, jde to do čističky, z ní do potoka a dobrou chuť :-))))

Dekuji za info, beru na

Dekuji za info, beru na vedomi. Tak ted ja :-) A jestlipak vite, ze v mistech, kde ma byt ta slavna kompostarna se nachazi chranene loziskove uzemi :-) JS

A nejen to, hnízdí zde výr

A nejen to, hnízdí zde výr velký a ten je myslím chráněný. Neměl by se někdo z ochránců přírody o to zajímat ?

Naopak, pokud ke stavbě

Naopak, pokud ke stavbě kompostárny dojde, budou nadávat všichni. A budou nadávat hlavně na ty lidi, kteří dopustí, aby se současné školy Zelené, Bílé a Žluté jako mávnutím kouzelného proutku stala ŠKOLA SMRADLAVÁ. A bude to určitě brzy, protože kouzelný proutek rychle vyroste za přispění kompostu z kompostárny Psáry-Dolní Jirčany. Nakonec ten proutek by se mohl klidně vypěstovat na plantáži kouzelných proutků ve Psárech, kam bude přitékat kvalitní hnojivo potokem, který vede okolo kompostárny Dolní Jirčany. Tak děti, nasadit plynové masky a hurá do školy!!!

RE: Kompostárna a doprava

Dobrý den,

je to opravdu čistě soukromá investice, takže se musím zastat pana Janaty a Podlahy. S tímto nemají nic společného.

S pozdravem

Milan Vácha

Tu soukromou investici musí

Tu soukromou investici musí někdo schválit, nemůže si tu každý dělat co chce. A vy pane starosto, jste tu pro všechny obyvatele Psár a Dolních Jirčan, ne jen pro " vyvolený". Měl by jste to brát na vědomí a nedělat hluchýho k občanům, ( já za nic nemůžu, "já nic, já muzikant").

Všichni jsme si tady

Všichni jsme si tady zrealizovali soukromé investice, ale museli jsme dodržet dané regulativy a nařízení, plány našich domů musely být schvalovány. Proto s konstatováním, že kompostárna je soukromá investice a tím to končí, nemohu souhlasit Jsem proti kompostárně.

Hana Hadravová

Ku.rva lidi, já to fakt

Ku.rva lidi, já to fakt nechápu... Proč musí člověk bydlící v Psárech furt sledovat úřední desku, webové stránky, diskuzi... a pak bojovat proti nesmyslům, zhoršujícím život v obci typu kompostárna, spalovna, obalovna, dálnice a já nevím co ještě...? Copak na to nemáme volené zástupce a aparát na OÚ (minimálně ty placené), co by to měli dělat a jednat v zájmu obyvatel, a ne na to buď s.át, být neschopní, neby si hrát svoje soukromé hry...?

RE: Reakce

Dobrý den, ještě jednou zopakuji. Soulad s územním plánem posuzuje Stavební úřad Jesenice. V řízení se dále vyjadřují dotčené orgány státní správy. Obec Psáry dala jako účastník řízení nesouhlas. Stavební úřad se s ním vypořádá a rozhodne formou „rozhodnutí“. Pokud nebude obec souhlasit s tímto rozhodnutím, tak se může dále odvolat. Opravdu nevím, jak už to napsat jednodušeji. S pozdravem Milan Vácha

No nevím, ale ÚP přece

No nevím, ale ÚP přece pořizuje obec, u RD nařizuje kdejakou kravinu jako sklon střechy a typ kritiny, to opravdu nejde v ÚP zajistit, aby se na plochách sousedících s obytnou zástavbou tyhle potencionálně obtěžující věci jako např kompostárna stavět nedaly|?

Spíš přemýšlím o tom, kde se

Spíš přemýšlím o tom, kde se stala trhlina. Měl tam být dočasný sběrný dvůr pro OBEC. A teď tam má být najednou kompostárna nějaké SOUKROMÉ OSOBY. Tady něco nehraje. Kde se ztratil záměr obce vystavět ten sběrný dvůr? Potřebovala ho v roce 2008, když bylo méně občanů a nyní, když aglomerace v obci narostla, tím pádem i ten odpad a už jej nepotřebuje. Copak máme více obyvatel a méně odpadu?
Kdo upustil od zájmu obecní skládky a kdy?
Prosím o vyjádření pana starostu.
Děkuji

PS Můžeme do budoucna počítat se zdražením poplatku za odpad, když nebudeme mít vlastní sběrný dvůr??

Dobrá otázka. Mohl by někdo

Dobrá otázka. Mohl by někdo kompetentní odpovědět, zda jsou nějaké objektivní (zákonné) překážky, nebo je to jen nezájem/neschopnost mít takový územní plán, který nepřipustí v blízkosti obydlených území obtěžující stavby?

Polopravdy starosty Vachy

Opět klasický příklad vedení informovanosti obcanu. Ve spise stavebního úřadu je soulhas obce a to dokonce dvakrát! Jednou k projektové dokumentaci a podruhé k pripojeni k komunikace na pozemku obce. Pan Vacha se soukromou firmou jednal již létě 2015, ale pak o ničem nevěděl. Taky tomu nerozumíte? Ale dotaz : pane Vácho, maji Technicke sluzby dolnobrezanska uzavřenou smlouvou s firmou Mikravel, tedy stavebnikem? A nepište, ze to nevíte, obec Psáry ma ve firmě podíl. Děkuji

Polopravdy starosty Vachy

Opět klasický příklad vedení informovanosti obcanu. Ve spise stavebního úřadu je souhlas obce a to dokonce dvakrát! Jednou k projektové dokumentaci a podruhé k pripojeni k komunikace na pozemku obce. Pan Vacha se soukromou firmou jednal již létě 2015, ale pak o ničem nevěděl. Taky tomu nerozumíte? Ale dotaz : pane Vácho, maji Technicke sluzby dolnobrezanska uzavřenou smlouvou s firmou Mikravel, tedy stavebnikem? A nepište, ze to nevíte, obec Psáry ma ve firmě podíl. Děkuji

Pane starosto, komentujete tu

Pane starosto, komentujete tu každou prkotinu, proč neodpovíte na tento konkrétní dotaz, ani na dotaz výše proč nejde mít "neprůstřelný" (psáno zjednodušeně a s nadsázkou v uvozovkách) ÚP pro obyvatele a ne pro firmy a podnikavce všeho druhu (spřátelené?)...

RE: Pane starosto

Dobrý den, Snažím se komentovat co jde, jen je teď toho dost. Lidi i chodí se ptát nebo píší dotazy přímo na mail. Zdá se mi, že zde píši stále dokola to samé. Dokud nebudeme vědět, jak se stavební úřad vypořádá s našim stanoviskem, tak nezbývá než čekat. My teď nemůžeme psát odvolání nebo nesouhlas na něco co ještě nevzniklo. Jinak územní plán je něco jako zákon. Také nelze říct, proč se nenapíše neprůstřelný zákon, který by sloužil ve prospěch poctivých lidí a ne ve prospěch neřádů. Většinou se píše zákon tak, aby takovým skutečně byl. Pak se ale nalezne slabé místo, klička a „nespravedlnost“ je na světě. Územní plán je komplikovaný dokument. Vezměte si například, že i krajské územní plány (Středočeský, Jihomoravský), jsou rozporovány a byly i zrušeny soudem. Jestli se nepletu, tak i sousední Jesenici soud zrušil ÚP. Je snaha dělat územní plány co možná nejlépe, ale přesto se excesy stávají a stávat budou. Mimochodem naše stavební právo osobně považuji jako to z těch vůbec nejhorších. S pozdravem Milan Vácha

RE: Polopravdy

Dobrý den, První žádost od Vámi zmíněné společnosti na kompostárnu (na jiném pozemku) přišla na obec již v březnu 2015, nikoliv v létě. Na to jsme reagovali nesouhlasem (z důvodu zřejmého nesouladu s ÚP). Později došel záměr (v létě), kde jsme upozornili na to, že nejsme místně příslušný úřad pro výklad ÚP. To už měla společnost koupený pozemek. Stavební řízení bylo zahájeno v lednu. Do něho jsme napsali nesouhlas a uvidíme, jak se stavební úřad vypořádá s našimi připomínkami. V rámci stavebního řízení také uvidíme, jak se k tomu vyjádří ostatní orgány. Většinu obyvatel bude kromě rozporu s ÚP zajímat nejspíš ochrana ovzduší. Tu bude pravděpodobně posuzovat Krajský úřad. Až bude nějaké jasné stanovisko, tak je možné se k němu vyjádřit nebo nějak reagovat. Do té doby si tu můžeme pouze netrpělivě dopisovat. Jinak pokud by tu měla skutečně kompostárna vzniknout, tak by měla likvidovat jistě odpad od nás . Technické služby se domluvili, že v případě, že u nás kompostárna bude, tak bio budou vozit tam. Stejně tak bychom tam likvidovali zdarma i naše bio. Samotná přímá roční úspora za likvidaci biodpadu pro nás může dělat odhadem 200.000,-Kč. Doprava dělá necelých 50% z této částky, takže určitě bio nevozit mimo. Částka 200.000,-Kč není tak zásadní, na které by stála a padala obec, takže jsme ve svém rozhodování zcela svobodní a nezávislý. Několik stokorun úspory za platbu odpadů nevyváží radikální odmítnutí výstavby podobného zařízení našimi občany. S pozdravem Milan Vácha

Stavební uzávěra byla v

Stavební uzávěra byla v katastrálním území Psáry a Dolní Jirčany vyhlášena "Územním opatřením obce Psáry č.3/2007" (k dnešnímu dni nebyla uzávěra zrušena). Rada obce může však udělit výjimku z této uzávěry. Praxe byla taková, že se vyjímka udělovala po podepsání tzv. Dohody o spolupráci a zaplacení určité částky. Jak to je, popř. jak to bude v případě kompostárny? Předem děkuji za odpověď.

RE: Stavební uzávěra

Dobrý den, stavební uzávěra se vztahuje na veškerou novou obytnou výstavbu. Dále je v odůvodnění nedostatečná kapacita naší vodohospodářské infrastruktury. Objekt kompostárny je předložen tak, že nemá napojení na vodu a kanalizaci a jestli se nepletu, tak ani na elektrickou energii. S pozdravem Milan Vácha

kompostarna

at je tady hura