Jirčany cup 2011 aneb 2.ročník turnaje staré gardy

Na rozdíl od loňského roku, kdy jsme tento turnaj pořádali na podzim, jsme se rozhodli uspořádat Jirčany Cup 2011 na konci června po ukončení sezóny. Nabízela se k tomu volná sobota 25.6. Slibovali jsme si od toho hlavně větší účast týmů, což se nám podařilo pouze částečně.

V tomto termínu se již pořádá v okolí spousta jiných akcí, turnajů a oslav a my  „staří páni“ se na akci musíme dost dlouho připravovat a hlavně se z ní ještě déle vzpamatovávat. Překvapilo mě, že bylo dost takových, kteří nedali dohromady ani tým 5+1 hráčů na malou kopanou. Ale nevadí. Ráno okolo 9.hod se prezentovalo těchto 5 týmů:

Žako team
Klarp Jesenice
SK Čechoslovan
TJ Viktoria vestec
Jirčalona

Po rozlosování sehrály týmy systémem každý s každým po čtyřech zápasech. Boje byly líté, často urputné a nabité emocemi, ale vše v duchu fair play. O tom svědčí i to, že rozhodčí nemuseli za celou dobu turnaje vytáhnout žádnou žlutou ani červenou kartu. Rozhodčími byli Jirka Olmer mladší a Amir Sous a  množství nadávek, které museli vyslechnout, bylo hluboko pod průměrem jakékoliv z našich fotbalových lig. Takže díky za dobře odvedenou práci. Pravda je, že to měli s námi už jednodušší, než když jsme se v dobách své největší slávy hnali za postupem ze soutěže, nebo se snažili zachránit před sestupem. Oč méně jsme měli rychlosti a dynamiky, o to více jsme měli rozumu, fotbalového důvtipu a respektu k soupeři. Proto dost soubojů končilo úsměvem, podáním ruky či přiznáním teče míče.

Po zásluze zvítězil tým Jirčalona, jehož fotbalová kvalita byla nezpochybnitelná. Druhé místo vybojoval Žako team, na třetím se umístil SK Čechoslovan. Čtvrtí byli hosté z Vestce a pátý Klarp Jesenice. Neljepším střelcem se stal Vladimír Škrabák, nejlepším gólmanem byl vyhlášen Robert Stejskal. Asi největším překvapením bylo vyhlášení nejlepšího hráče, kterým se stal v Jirčanech dosud neznámý Jarda Klec.

Jak se ukázalo, pořadí nakonec tak důležité nebylo. Důležité bylo zúčastnit se a nezranit se, což se všem účastníkům povedlo. Myslím, že vše vyjadřuje názor jednoho z diváků: „Byla to velmi příjemně strávená sobota.“ Určitě nezapadlo také odmněnění bývalého „presidenta“ a dlouholeté duše jirčanského mládežnického fotbalu Josefa Malce za celoživotní přínos fotbalu. V duchu vzpomínání na věci více či méně vzdálené pokračovalo celé odpoledne až do večera, který jsme si všichni užili při retro diskotéce DJ Mira.

Na závěr bych chtěl poděkovat sponzorům, kteří tuto akci podpořili: Tenis Czech Olten, Tomáš Pecháček, Hospůdka na hřišti. Tak za nejdéle za rok znovu se těší pořadatelé.

V Dolních Jirčanech, 30.6.2011,
Petr Jaško