EDUpoint - Lze naučit dobru?

Datum: 
Čtvrtek, 29 Listopad, 2018 - 17:30

Je vůbec možné naučit děti, jak být dobrým člověkem? Je nám dobro vrozené? A jak se to má se sklony ke zlému? Nenechte si ujít vynikajícího lektora listopadového EDUpointu Psáry! Přijede za námi Jan Hábl, docent univerzity v Hradci Králové, a opět to bude stát za to!

 

 

Naučit dítě počítat, psát, plusquamperfektum nebo kotoul letmo představuje určité didaktické umění se strany učitele. Současná pedagogika je v tomto ohledu značně pokročilá. Co ovšem pedagogice dělá problém, je učení dobru. Odnepaměti, ale dnes zvlášť. Současný žák či student toho mnoho ví, je výborně informován, víc než kdykoli v minulosti, ale problém je s charakterem, resp. jeho formováním. Ten, kdo mnoho ví, ale neužívá své vědění dobře, je společensky nebezpečný. Je „břemenem země“ říká J. A. Komenský ve své Didaktice. Otázka zní, zda je možné učit dobru. A pokud ano, jak?

Doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. je manžel, otec, pedagog a komeniolog. Po studiích filozo­fie výchovy při University of Wales působil jako učitel angličtiny, věnoval se výzkumu v Komenského institutu v Praze, přednášel na univerzitách v Hradci Králové a v Ústí nad Labem v oborech na rozhraní pedagogiky, antropologie, etiky a historie vzdělávání. Je autorem titulů odborných i krásných, např. Labyrint upgrade. Jinotajný román (nejen) pro děti (Návrat, 2015), I když se nikdo nedívá, fundamentální otázky etického vychovatelství (nakl. P. Mervart 2015), Aby člověk neupadal v nečlověka (nakl. P. Mervart 2015),Učit (se) příběhem. (Host 2013), On being human(e) (Wipf&Stock 2017), Lekce z lidskosti v životě a díle Jana Amose Komenského (Návrat 2011).