Články o projektu Kultura na hraně

Na cestě k Ideálnímu satelitu

První veřejná prezentace návrhu Ideální satelit proběhla dne 5. února tohoto roku na obecním úřadě. Představili jsme návrh, který vychází z dotazníku a z rozpravy s občany uspořádané ke konci minulého roku.

Tags:

Ideální satelit - Diskutujeme o ideálních Psárech a Dolních Jirčanech

Ve čtvrtek proběhla první diskuze s občany na téma budoucnosti obce. Debatovali jsme nad názory vyplývajícími z dotazníku Ideální satelit, které postupně sbíráme. Zainteresovaní obyvatelé se shodují na důležitosti krajiny pro Psáry a Dolní Jirčany, omezení nové výstavby rodinných domů, nutnosti řešit centrum obce a chybějící vybavenost.

Ideální satelit - Budoucnost obcí Psáry a Dolní Jirčany

Celé dvacáté století architekti vytvářeli obraz ideálních měst, málokdy se však ptali přímo občanů, jak si své ideální město představují. Rozhodli jsme se otočit tento trend a ptáme se vás, obyvatel Psár a Dolních Jirčan,jak byste si představovali vaši ideální obec. Architektonické studio MOBA se bude držet vašich námětů a navrhne pro vás vizi Psár a Dolních Jirčan.

Tags:

IDEÁLNÍ SATELIT

Celé dvacáté století architekti vytvářeli obraz ideálních měst. Přitom se architekti málokdy ptali občanů a obyvatel přímo, jak si ideální město představují. Rozhodli jsme se otočit tento trend a ptáme se Vás, obyvatel Psár a Dolních Jirčan, jak by jste si představovali Vaší ideální obec. My jako architekti se budeme držet vašich námětů a pro Vás navrhneme vizi Psár a Dolních Jirčan.

Tags:

V Psárech přistálo UFO!

8. září došlo během Pohádkového lesa k nevídané události: na břehu rybníku Kukalák přistál tajemný létající talíř. Na jeho palubě se nacházela pětice vzácných slepic rodu Araucana, jež snáší modrá vajíčka. Naštěstí se děti z místní školy slepiček ujaly a spolu s jejich kmotry, německými architekty Ursulou a Niklasem jim postavily nový příbytek. Můžete sami podle fotek posoudit, že se jedná o skutečný palác! Slepičkám se nyní dobře daří na školním dvoře, kde se o ně děti nadále starají.

Tags:

Dobrodružná havelská hra pro malé i velké

Během  svatohavelského posvícení vypukne v Psárech další z akcí projektu CULBURB (Kultura na hraně). Tentokrát Vás zveme k účasti na hru plnou dobrodružství za pokladem z hlubin země. Vítáni jsou malí i velcí. Rodiče, vezměte svoje děti, obujte si pevné boty a vyzbrojte se dobrou náladou. Setkáme se ve 14:00 na fotbalovém hřišti v Psárech a společně vyrazíme za pokladem.

Tags:

Vyhlášení Projektu 50 000

8. září byl během Pohádkového lesa slavnostně vyhlášen nejlepší nápad Projektu 50 000, kterým se stal návrh na Hřiště pro starší děti. Projekt zvítězil ve veřejném hlasování, v němž bylo odevzdáno 411 z celkového počtu více než 1600 hlasovacích lístků. Vybraný projekt získal celkem 75 hlasů. Stav hlasování si můžete prohlédnout na přiloženém obrázku.

Tags:

50 000 Kč z projektu Kultura na hraně

Jak nejlépe utratit 50 000 Kč? Posílejte svoje návrhy až do 31. července. Nápady můžete vhazovat do schránky umístěné na obecním úřadě nebo je posílat elektronicky přes stránky www.psary50000.cz Veřejné hlasování proběhne mezi 24. srpnem a 1. září.

Tags:

CULBURB aneb kultura na hraně - Umělecké projekty pro Psáry–Dolní Jirčany

Co mají společného Psáry a Dolní Jirčany, Sandleiten ve Vídni, Zalog v Lublani, Ursus ve Varšavě, RajkaRusovce u Bratislavy a Délégyháza u Budapešti? Spojuje je projekt Culburb, do kterého se přihlásilo 223 umělců a architektů z celého světa, od Nového Zélandu po Mexiko.

Urbánní Farmářské Objekty

Konečně! Dlouho očekávané UFO již brzy přistane v České republice! Slepice snášející záhadná modrá vejce, piloti Urbánních Farmářských Objektů, jsou velmi zvědavé na Váš Pohádkový les a chtějí Vám odvyprávět svůj příběh. Těší se na setkání s Vámi, obyvateli Psár a Dolních Jirčan, během Pohádkového lesa dne 8. září, ale i na to, až na Vás zamrkají svými magickými volskými oky!

Tags:

Ideální Psáry a Dolní Jirčany

Celé dvacáté století architekti vytvářeli obraz ideálních měst. Přitom se architekti málokdy ptali občanů a obyvatel přímo, jak si ideální město představují. Rozhodli jsme se otočit tento trend a ptáme se Vás, obyvatel Psár a Dolních Jirčan, jak by jste si  představovali Vaší ideální obec. My jako architekti se budeme držet vašich námětů a pro Vás navrhneme vizi Psár a Dolních Jirčan.

Tags:

Stezka odvahy

Projekt „Stezka odvahy“ si klade za cíl zachytit a přiblížit novodobou urbanizaci Psár a Dolních Jirčan, která v jistém smyslu reprezentuje zásadní porevoluční a společenský obrat v České republice. Autoři vytyčí v prostředí obce Psáry-Dolní Jirčany síť dvanácti informačních tabulek, popisujících historii a vývoj obydlování obce v posledních dvaceti letech. Stezka tak vytvoří linii propojující původní jádra s nově strukturovanými oblastmi zástavby. Obsahem jednotlivých zastavení bude slovní popis obecné problematiky příměstských oblastí, jejich plánování a struktury, mapované na konkrétním území obce.  Informační tabulky budou ukotvené ve veřejně přístupných místech, kde poskytují konfrontaci teorie se skutečností.

Dobrodružná hra Dobrodružství vzpomínek z projektu Kultura na hraně

Kdo byl v lese oběšen? Kam zmizelo vápno z Vápenky? Opravdu jsou obyvatelé Štědříku štědří? Kam se pes ve znaku obce ohlíží? Kam odkráčely vrby od potoka? Hledáme odpovědi, ale i další zajímavé dotazy. Pomozte nám vyřešit záhady ve vaší obci. Vy budete vzpomínat a my Vám budeme naslouchat.

Tags: