Svatováclavské posvícení na návsi v Dolních Jirčanech

28. září je českým státním svátkem, kdy si připomínáme zabití českého knížete Václava. V tento den slaví svůj svátek i všichni Václavové a v mnoha koutech naší země se pořádají svatováclavské slavnosti či posvícení.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout obrázky z posvícení.

Dolní Jirčany se letos po mnoha letech opět připojily k této tradici a uspořádaly Svatováclavské posvícení. Na náměstí, ohraničeném školou a dvěma hospodami, již od rána stavěli prodejci své stánky, kapela ladila své nástroje a hospodští chystali kachny, husy a zabíjačkové speciality. Začali se scházet první návštěvníci  a okolo jedné hodiny bylo již náměstí plné lidí, kteří si užívali krásného počasí, vychutnávali si dobré jídlo, popíjeli burčák, víno i pivo, nakupovali u stánků či si nechali malovat svůj portrét šikovnou výtvarnicí. Děti obdivovaly práci kováře, mlsaly sladkosti, pracovaly v dílničce, zdobily jablíčka a psaly brkem na pergamen. Těšily se, až barvy a šikovné ruce malířky změní jejich obličej na oblíbené zvířátko či pohádkového hrdinu. Obdiv sklidili šermíři s ukázkou zbroje, a tím inspirovali řadu malých bojovníků k napodobování. Během slunného odpoledne vystoupily i děti ze základní školy s řadou písniček a básniček. Ti, kdo vydrželi až do 16 hodin, mohli obdivovat ladné pohyby břišní tanečnice.

Z ohlasů i  spokojených tváří několika stovek lidí, kteří se přišli na dolnojirčanské náměstí pobavit, se dá předpokládat, že posvícení se opravdu vydařilo! Děkuji všem, kdo společně se mnou jeho přípravě věnovali svůj čas i energii. Věřím, že za rok se shledáme opět u 2. Svatováclavského posvícení!

Vlasta Málková, místostarostka