Společně to zvládneme!

Vážení spoluobčané, dnes je tomu přesně dva týdny od doby, kdy byl v naší zemi vyhlášen nouzový stav v souvislosti s koronavirem Covid19. Za tuto dobu se nám všem zcela změnil život. Přicházejí další a další opatření, která mají zabránit šířeni viru. Jsem přesvědčený, že společně to zvládneme! Dovolte mi tedy pár slov...

V posledních týdnech dochází po celé zemi k neobvyklému jevu, jakémusi národnímu sjednocení. Nasazení našich zdravotníků, hasičů, policistů, ale také ohromná vlna solidarity našich obyvatel jsou toho důkazem. Musím říct, že tak velká míra ochoty našich lidí pomáhat mě opravdu nabíjí optimismem. Samostatnou kapitolou je neuvěřitelná schopnost kreativity a improvizace, která celkově dobrému stavu v ČR významně pomáhá. Za to bezpochyby všem patří velký dík.

Nákaza a s ní související omezení pravděpodobně ještě přetrvají do dalších týdnů a my se budeme muset ještě nějaký čas omezovat. Celosvětově si stojíme velmi dobře, ale stále nevíme, kdy bude počet nakažených kulminovat. Nákaza byla potvrzena ve Zlatníkách, včera pak i Vestec a Jesenice (vždy pouze jeden nakažený), a je nejspíš jen otázkou času, než se nějaký případ potvrdí také u nás. Není ale nutné propadat panice. Důležité je chránit sebe a své okolí a s ohledem na dostupné informace se snažit ochránit zejména naše seniory a dlouhodobě nemocné. 

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že karanténa má mnohdy vážné dopady i na vztahy. Ve Wu-chanu došlo i k nárůstu rozvodovosti. Máme za sebou dva týdny, je tu karanténa a jako společenští tvorové potřebujeme sociální kontakt. Snažme se tedy co nejvíce bezpečně komunikovat s blízkými, elektronicky nebo telefonicky, dělejme co možná nejvíc věcí, které jsme s radostí dělali dříve. Pokud budeme pouze celý den sledovat zpravodajství na ČT24, tak nám nejspíš dřív nebo později „hrábne“.

V naší obci máme díky mnoha dobrovolníkům zajištěny veškeré služby. Kromě těch běžných je to zejména distribuce roušek, teplých jídel, rozvoz potravin i léků. Pokud se tedy kdokoli z vás nebo z vašich blízkých, přátel či sousedů dostane do těžké situace, tak volejte Koronamobil obce Psáry 728 052 123 a my vám pomůžeme! Všem našim občanům je toto číslo k dispozici již od 14. března. Pochopitelně můžete volat i když budete mít jenom pocit, že už to prostě nedáváte. Společně to zvládneme!

Koranavirus je velkou zkouškou nás všech, ale není důvod propadat skepsi a panice. Za nějaký čas se začnou opatření uvolňovat a věřím, že s příchodem léta přijde i výraznější uvolnění a my si budeme moci užít prázdniny, tak jako nikdy.

Přeji všem trpělivost, pevné nervy a radost ze všech dostupných aktivit.

Držte se.

Milan Vácha, Váš starosta