Nestačili jste si vyřídit cestovní pas? Možná ho ani nepotřebujete!

Z důvodu zvýšeného zájmu o vydání cestovních pasů se strojově čitelnými údaji se lhůta pro jejich vydání  blíží té zákonné, tj. 30 dnů. 
K cestám do EU však můžete jako cestovní doklad použít občanský průkaz, např. do Chorvatska, Řecka, Bulharska, Itálie, Španělska a dalších zemí EU cestovní pas není potřeba. Navíc občanský průkaz mohou mít i děti mladší 15 let.
OP stačí i k cestám do těchto států mimo EU jako je Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika, Srbská republika a Kosovská republika (pouze občanský průkaz s biometrickými údaji).
(další info po rozkliknutí nadpisu článku)

Zákonná lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dní, reálně jsou však lhůty pro převzetí podstatně kratší. Vyhotovit občanský průkaz je možné i ve zkrácené lhůtě do 24 hodin pracovního dne nebo do 5 pracovních dnů. V takovém případě je nutné počítat se zvýšeným správním poplatkem, a to 1 000 Kč za občanský průkaz vydaný do 24 hodin (u občanů mladších 15 let 500 Kč) a 500 Kč u občanského průkazu vyhotoveného do 5 pracovních dnů (u občanů mladších 15 let 300 Kč).

Pro srovnání u pasů jsou správní poplatky za expresní vyřízení podstatně vyšší, u cestovních pasů se strojově čitelnými údaji činí správní poplatek 6 000 Kč (u občanů mladších 15 let 2 000 Kč) vydaného do 24 hodin pracovního dne a 3 000 Kč u cestovního pasu vydaného do 5 pracovních dnů (u občanů mladších 15 let 1 000 Kč).

Více viz přiložený leták.

Přiložené soubory: