Informace Policie ČR ke krádežím v naší oblasti

V pondělí 6. 1. 2020 se s ohledem na probíhající vlnu vloupání v naší oblasti uskutečnilo v zasedací místnosti obecního úřadu Jesenice setkání starostů jednotlivých obcí se zástupci Policie České republiky. Na adrese https://www.policie.cz/clanek/setkani-starostu-a-tiskovy-briefing.aspx je pro občany k dispozici tisková zpráva Policie ČR, která obsahuje nejen informace i vloupání, ale rovněž jsou tam ke stažení 2 videa podezřelých pachatelů a seznam evidovaných případů. Z tiskové zprávy vyjímáme praktické informace pro obyvatele. Rozsáhle o případu informovala i Česká televize ve včerejších Událostech

Během setkání byla připomenuty zásadní preventivní rady a doporučení, která mohou případně snížit riziko vloupání do objektů rodinných domů. Mezi ty patří:

  • v případě, že občané zaznamenají pohyb cizích osob, vozidel, nebo nestandardní jednání, aby opravdu neprodleně kontaktovali policisty prostřednictvím linky 158,
  • nesdělovali informace (ani prostřednictvím sociálních sítí), kdy budou mimo domov,
  • pokud mají v domě bezpečnostní systémy, alarmy, aby je aktivovali i při sebekratším vzdálení se z domu,
  • případně předali policistům záznamy z kamerových systémů, nebo i palubních kamer z vozidel, kde mohou být zachyceny cizí osoby, případně vozidla.

Současně apelujeme na občany, aby v případě, že již k vloupání do jejich domu dojde:

  • dovnitř nevstupovali a okamžitě se spojili s policisty na tísňové lince 158,
  • před příjezdem policie nemanipulovali s předměty v bytě či domě (z důvodu zajištění stop) a cokoliv uklízeli.

Další preventivní informace o tom, jak si řádně zabezpečit svůj dům, byt nebo objekt, náležející k obydlí, naleznete například na stránkách www.policie.cz nebo www.stopvloupani.cz. Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt ,,Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům.“ Projekt se kromě návodů na ochranu rekreačních objektů zaměřuje také na zabezpečení domů, paneláků a garáží. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. Aplikace byla v letošním roce rozšířena o několik informací navíc.