Důležité informace Policie ČR ke krádežím v naší oblasti

Vážení občané, s ohledem na stávající bezpečnostní situaci ve Vaší lokalitě, jsou ze strany Policie České republiky prováděna různá preventivní opatření, související rovněž i s výkonem služby. Reagujeme tak na události poslední doby, kdy došlo k nárůstu počtu případů vloupání do rodinných domů. Této problematice se policisté intenzivně věnují. V současné době vyhodnocují a prověřují veškeré informace a poznatky, které mají k dispozici. Více v článku.

Preventivními aktivitami, opatřeními a úpravou výkonu služby se snažíme eliminovat zmiňovanou trestnou činnost. Z taktických důvodů ovšem nebudeme podrobně uvádět, jaká opatření Policie ČR v souvislosti se zvýšeným počtem vloupání do rodinných domů na Územním odboru Praha venkovJlH přijala.

Nicméně považujeme za vhodné upozornit obyvatele na některá preventivní doporučení, jak této trestné činnosti předejít a jak se chovat v případě, že k takové události dojde.

Preventivní doporučení

Bezpečnost svého obydlí si může do určité míry ovlivnit každý občan tím, že bude usměrňovat své jednání a návyky a dodržovat základní organizační i preventivní opatření, která jsou jednoduchá a někdy i levná.

V krátkosti můžeme doporučit:

  • - všímat si svého okolí, sledovat pohyb cizích osob a vozidel v místech, kde to není obvyklé ve vaší lokalitě, případně si poznamenat registrační značku vozidla. U zvlášť podezřelého pohybu osob, vozidel (např. delší dobu na místě bez jakékoliv činnosti) neváhejte kontaktovat PČR na linku 158.
  • - řádně uzamykat objekt, používat bezpečnostní rolety, pokud je jimi objekt vybaven, zapínat alarmy a signalizace, byť opouštíte nemovitost i na relativně krátkou dobu. Alarmy sice pachatelům vyloženě nezabrání ve vloupání, nicméně neumožní pachateli se pohybovat se v nemovitosti dostatečně dlouho pro důkladné prohledání a také záznamy z alarmů dávají taktickou a operativní informaci pro policii.
  • - neupozorňovat na svou nepřítomnost v rodinných domech např. diskuzí informacemi na sociálních sítích, nechlubit se cennými předměty, nehovořit o nich, nezveřejňovat jejich foto apod.
  • - mít zapnuta venkovní světelná pohybová čidla
  • - v období dřívějšího stmívání, často již od 16-té hodiny, kdy majitelé odjíždějí na nákupy, vozí děti na kroužky nebo jedou za zábavou, doporučujeme ponechat některé světlo v domě rozsvícené nebo nastavit časový spínač na takovém světle
  • Další preventivní informace o tom, jak si řádně zabezpečit svůj dům, byt nebo objekt, náležející k obydlí, naleznete například na stránkách http://www.policie.cz nebo http://www.stopvlounani.cz. Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům.“ Projekt se kromě návodů na ochranu rekreačních objektů zaměřuje také na zabezpečení domů, paneláků a garáží. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace „Zabezpečte se“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. Aplikace byla v letošním roce rozšířena o několik informací navíc.

    Pokud při návratu domů zjistíte, že došlo k vloupání, ihned zavolejte na linku 158. Nedoporučujeme do takového objektu vstupovat. Vyčkejte příjezdu policistů v blízkosti domu, bytu a popište jim vše potřebné (popis pachatele, směr jeho útěku, auto apod.). Před příjezdem hlídky, pokud už jste do objektu vstoupili, nemanipulujte s předměty a nic neuklízejte. Též nepřemisťujte předměty, které nejsou Vaše a je pravděpodobné, že je na místě zanechal pachatel.

    V případě, že neznáte přímé tel. spojení na místní služebnu nebo v době nepřítomnosti policistů, doporučujeme přednostně využívat volání na linku 158 (než linku 112), kterou obsluhují policisté.

      Za Policii ČR Krajské ředitelství Středočeského kraje, Územní odbor Praha venkov JIH PIk. Mgr. Miroslav Havránek