ořezání lísek v červenci a pěší zóna v ul.Lipová

Typ příspěvku: 
Stížnost
Stížnost na : 
Ostatní
Stížnost s korupčním motivem: 
Stížnost s korupčním motivem - NE
Stav požadavku / stížnosti: 
Vyřešeno
Priorita požadavku: 
Normální
Přiřazeno: 
Milan Vácha

Dobrý den, včera, 28. července při příjezdu ke svému pozemku mne čekala novinka: lísky, které přesahovaly plot, byly ořezány na příkaz paní Málkové. Bez předchozího upozornění. Větve jsou ponechány na zemi. Lísky stříháme na jaře a na podzim, kdy mají stromy nejméně mízy a plodů!J ak je známo, lísky rostou, jako z vody, takže v červenci jsou prostě větší. Chápu, že každý pátek mají popeláři projet touto ulicí. Jsou zde neustále zaparkovaná auta z protějšího domu, ale v životě by mne nenapadlo, že obec nechá ořezat lísky 14 dní před sklizní oříšků místo toho, aby uplatnila vyhlášku na parkování uvnitř pozemku nebo nechala postavit značku se zákazem stání a nedodržení pokutovala. My parkujeme řádně na vlastním pozemku na vyhrazeném místě pro 4 vozy, na rozdíl od sousedů naproti. Několikrát jsme je upozorňovali, že popeláři kvůli jejich autům neprojedou, ale marná snaha. Začínám si myslet, že mi obec dává najevo mou nepotřebnost i jako malého podnikatele : V půlce ulice Lipová, ve které bydlíme a kde provozuji schválené a úřadem povolené masérské služby se najednou prodal pozemek v místě, kde by logicky měla být silnice. Pokud se jede z ul. Horní, v polovině ulice máte před sebou konec asfaltky a roští. Na můj dotaz na obci mi bylo sděleno, že ve vesnici máme pěší zónu :) ! Pokud by to měla být pěší zóna, měla by být řádně označena, osvětlena a podle toho i upravena k procházkám, no ne? Na jaře a na podzim se tu procházet dá jedině, jako na správné vesnici v holinkách a s baterkou :). No nic, to se dá přežít a trpělivě vysvětlovat cestu, ale ořezat lísky před sklizní? Překáží-li mi v průjezdu z jedné strany zaparkovaná auta (která zabírají přinejmenším 2,5m z cesty) a z druhé strany lísky (které zabírají cca půl metru z cesty) na konci července, co je rozumnější nechat odstranit ? Nezlobte se za můj příspěvek, ale od vesnice, která se údajně uchází o vesnici roku čekám jiné chování a služby. S přáním pohodového léta, Olga Straková.

Výsledek šetření: 

viz. komentáře

Komentáře

RE: ořezání lísek

Vážená paní Straková,

Na většinu věcí je tu již odpovězeno, přesto v krátkosti... V naší obci máme více než 29 km komunikací, o které se během roku staráme. Věřte, že není v našich silách majitele předem upozorňovat, jakkoliv chápu, že jste mrzutá, že jste nestihla otrhat oříšky. Pokuste se tedy do budoucna na toto sama nějak připravit a pokud možno zajistit zeleň tak, aby z Vašeho pozemku do komunikace zasahovala. Naše povinnost to je a v případě nehody je to první co by nějakého právníka asi napadlo. Parkování řešte dle svého uvážení se sousedy. Policii opravdu až jako krajní řečení, ať se zbytečně neeskalují vztahy. Věřte, že si vážíme každého poctivého pracujícího obyvatele naší obce a podsouvat nám zde zlý úmysl není fér.

S pozdravem

Milan Vácha

Dobrý den, já jsem tušila, že

Dobrý den,
já jsem tušila, že se to obrátí proti mně :(.
Připomínám, že lísky řádně ořezáváme na podzim a pozapomělo se na úvahu : Co je lepší odstranit z cesty v červenci : auta, která zabírají větší část silničky a kvůli kterým mají problém projet popeláři nebo větve, které za pár měsíců dorostou?.....
Do tohoto incidentu jsem si nikde nestěžovala, policii jsem nikdy na nikoho nevolala a ani by mne to nenapadlo ! Snažím se chovat vždy dle hesla : Nečiň druhému to, co nechceš, aby on činil tobě!"
Ano, jen do mně, za to, že jsem se ozvala!!!

S pozdravem,
Straková.

RE: Dobrý den

Dobrý den paní Straková,

To co jsem považoval jako nefér je, že z ořezané lísky máte dojem, že tím obec „dává najevo Vaší nepotřebnost jako malého podnikatele“.  Opravdu se to vysekává průběžně dle možností. Stejně jako to vidíte na krajské II/105, kde to ořezává Středočeský kraj. Zbytek uvedených věcí byl mimo nás. Vždyť i v minulosti bylo zde na fóru zmiňováno, že to dělají zaměstnanci obce v casech, kdy je to pro nás vhodné. Vážně nemůžeme kontaktovat jednotlivé majitele a individuálně se s nimi dohadovat, kdy komu by co vyhovovalo. To je organizačně velký problém i u důležitějších věcí.

Určitě, ale není špatné, že jste se ozvala. Naopak jste tu rozpoutala zajímavou diskuzi.

Zkusím promluvit s někým kdo to u vás seče, ale fakt slibovat nic nemůžu.

S pozdravem

Milan Vácha

Dobrý den, moc děkuji, pane

Dobrý den,
moc děkuji, pane Vácha, ale posečení lísek mi nevadí kvůli oříškům, i když, jak říká maminka : BIO je BIO :))).
Stromy jsou živé, i když nemluví. Nemohou se bránit. Lísky nemohou za to, že je lidi zařadili do skupiny keřů, přes to, že mají plody. Jabloně taky neořežete se zelenými jablíčky (nejspíš).
Chápu i obec, není jednoduché skorigovat takovou spoustu činností (většinou "od stolu") a ještě se zaobírat takovýma prkotinama jako je ranní kokhání kohouta nebo ořezání lísek :))) .

Připadá mi, že řešení průjezdu popelářů zákazem stání je řešení trvalé a ulevilo by to i nám. Nevím, kdo to má na starosti, zda policie nebo obec, každopádně Vy budete určitě vědět.
Toto je můj konstruktivní návrh a pokud to není ve Vaší kompetenci, tak se moc omlouvám.

Přeji pěkné léto!
Olga Straková.

Každý si myslí, že co

Každý si myslí, že co přesahuje na obecní pozemek ve v pohodě. Zasaďte si lísky do středu svého pozemku a nikoho neobtěžujte větvím a listím a sklízejte si oříšky.
Být já váš soused tak to ořežu taky.

Tak na konci října ? :) Každá

Tak na konci října ? :)
Každá ruka se hodí, stavte se, anonyme.... :)))
Straková.

Dobrý den, koupili jsme

Dobrý den,
koupili jsme pozemek již se vzrostlými stromy a již zmíněnými lískami.
Stěhovali jsme se z Prahy a možná proto koncept zahrady plné zeleně jsme v základu ponechali. Přeci to vše navybagruji a nevysadím všude thuje :)...
Bohužel lísky lemují část parcely, která sousedí s již zmíněnou komunikací a každý podzim je seřezáváme, právě z důvodu pohodlného průjezdu os.automobilů i z důvodu estetického, nehledě na povinnost.To je mám řezat snat každý měsíc? Podsouvat jsem nikomu nic nechtěla, jen se též dožaduji slušného chování.
Pán, který je ořezával mi ukázal papír s označením lísek a říkal, že je to na příkaz obce Psáry. Jméno pro mne není důležité, ruku do ohně za to nedám, mohla jsem se splést já nebo on, nikdo nejsme neomylný, že :) ? Mě jen trochu nadzvedlo to, že mi nikdo nezavolal, nenapsal, nepřišel, ale učinil.
Nyní musím poděkovat za dnešní odklizení větví, i když jsem se na to pokorně chystala večer :).
Ohledně "pěší zóny" jsem osobně mluvila s technickou pracovnicí již dva roky zpět a byla to žena, jméno si již nepamatuji.
Děkuji za odpověď paní Málkové a za reakce ostatních občanů...

Přeji krásný den!
Straková.

Hlavně že každý myslí...

Tady asi někdo nečetl pořádně...
Nikomu ze sousedů to nevadí (alespoň za ty roky se nikdo neozval), problém mají popeláři právě proto že musejí objíždět zaparkovaná auta. Chápu že lidem který jsou zvyklí na králíkárny ve městě nevadí parkovat přímo na silnici ale člověka to zamrzí když vidí bezohlednost. Když můžeme parkovat na pozemku mi proč ne ostatní…
Ale tipuju že to je hrách na zeď...

Lísky

Vážená paní Straková,
předpokládám, že paní Málková je pouhou shodou jmen s mým, protože já o žádných lískách nic nevím, tedy se ani na můj příkaz neprořezávaly. Bohužel netuším s kým jste mluvila, a nemám ani informace o pěší zóně.

Co se týká prodeje pozemků, bohužel obec žádné k prodeji nevlastní a nemůže ovlivnit prodej pozemků soukromých. Parkování je všeobecný problém, silnice byly budovány pro zhruba desetinu obyvatel oproti dnešní realitě. Pokud neprojedou popeláři ulicí z důvodu zaparkovaných aut, je nutné zavolat Obecní policii a ta bude situaci řešit.

Je mi opravdu líto, že se v obci necítíte dobře, ale ráda se s Vámi sejdu, můžeme vše probrat osobně, poslechnu si Vaše názory a samozřejmě i návrhy na zlepšení situace.

A Vesnice roku? Toto je soutěž, do které jsme se zapojili právě proto, že zájem našich obyvatel o obec je stále větší, lidé si začínají pomáhat navzájem, účastní se brigád, pomáhají v komisích i na pořádaných akcích. Zapojení do takovéto soutěže si prostě zaslouží.

Vlasta Málková, místostarostka

Lisky

Dobrý den,
ono to není zase jen tak. Podle Nového Občanského zákoníku, který platí od 1.1.2014, patří Líska mezi keře a ty může majitel sousedního pozemku odstranit šetrným způsobem v jakoukoliv roční dobu a bez dalších omezení, no jestli to dobře chápu tak sousední pozemek je komunikace patřící obci, pokud tedy obec toto ořezání neučinila, je to na ohlášení na policii, aby zjistila pachatele. Viz NOZ §1016. Ale po pravdě mě zajímá zde zmíněná vyhláška na parkování uvnitř pozemku. Prosím o její zveřejnění, vím, že kdysi cca 15 let zpět platila a byla problémem u kolaudací když nebylo vybudováno parkovací místo, ale někam zmizela a mě zajímá její platnost. Děkuji

Parkování na pozemku

Zdravím,
pamatuji si že při stavebním řízení a kolaudaci toto bylo striktně vyžadováno a je to cca 6let.
Pokud to obecní úřad vyjmul z obecní vyhlášky tak je to dle mého špatný krok a ústupek lenosti/pohodlnosti lidí.
Pokud komunikace nejsou stavěny na takový počet obyvatel jak píše paní Málková tak by se toto pravidlo mělo mnohem důsledněji prosazovat...

Pěkný den

Parkování na pozemku

Ano, přesně tak, čili prosím někoho z OÚ o vyjádření a zveřejnění vyhlášky podle které jsme všichni minimálně 15 let zpět takto kolaudovali. Pamatuji si že u nás to byl velký problém protože se kolaudovaly řadovky a to najednou v jednom řízení a ze 7 domů jen dva jsme toto měli a i nám dům nezkolaudovali kvůli sousedům a kolaudovalo se ještě jednou. Dnes mi sousedi postávají auty před vjezdem a policie mi doporučí vypustit jim gumy, protože na to prý nemají žádné páky.

RE: Parkování na pozemku

Dobrý den,

V platné vyhlášce, podle které Stavební úřad v Jesenici povoluje stavby (OZV 26/2004 str. 4. Odst.č. 18 - viz. odkaz dole) je uvedeno, kolik musí být parkovacích míst pro rodinný dům na vlastním pozemku (2,5)  a nepřípustnost odstavování vozidel na pozemku. Na druhou stranu máme velmi špatný Územní plán, který v nových rozvojových lokalitách dovolil developerům „vytěžit“ prostory tak, že tu nejsou žádná parkovací místa ve veřejném prostoru pro občasná parkování (např. návštěvy).  Je tedy na zvážení sousedů, jestli se spolu porovnají na přijatelné úrovni, jak tomu dříve bylo na vesnici zvykem a nebo na sebe budou posílat Policii. V každém případě je parkování před vjezdem bezohlednost. Pokud se skutečně jednalo o tento případ, tak to zkuste ještě jednou a pokud se to bude opakovat stejně, tak mi pošlete identifikační číslo policisty nebo jejich RZ a já to s nimi velmi rád projednám přímo.

S pozdravem

Milan Vácha

http://psary.cz/pravni-predpisy/obecne-zavazna-vyhlaska-c-262004-3-zmena-uzemniho-planu

Parkování na pozemku

Pane Vácha děkuji za reakci, co se týká policisty vím i jeho jméno tak že identifikace by tu byla, ale jeho vyjádření, když Vám parkují před vjezdem doporučuji vypustit gumy, my s tím nic neuděláme protože je to jednosměrka a dokonce se zde může parkovat na obou stranách silnice není tu žádná značka. No jde o dlouhodobé parkování žádné návštěvy a tak, když se ozvu tak mají řeči že hned odjedou a stejně se nic neděje.
A k Vašemu: "Je tedy na zvážení sousedů, jestli se spolu porovnají na přijatelné úrovni, jak tomu dříve bylo na vesnici zvykem a nebo na sebe budou posílat Policii".
Prosím Vás jak se chcete porovnat s pražákem, který parkoval léta na sídlišti opřený o souseda nárazník? Copak Vy nevíte jak se parkuje na sídlištích? Ti lidé nemají vůbec vypěstovaný jakýkoliv pud čehokoliv ....co platilo na vesnicích.

RE: Parkování na pozemku

Dobrý den,

Prosím pošlete mi info o policistovi do mailu (na starostaatpsary [dot] cz ).

Mám možná štěstí na lidi, ale fakt se mi vždy podařilo dohodnout. Někdy mi také zůstává rozum stát, co jsou někteří řidiči schopni udělat.  Pokud ovšem člověk se slušnou dohodou nepořídí, tak nic jiného nezbývá.

S pozdravem

Milan Vácha

Ono je to pěkně vidět na

Ono je to pěkně vidět na starší zástavbě. Kde nebývá problém s tím že by se parkovalo na silnici.
Chápu to tak že si opět máme poradit sami...

RE: Ono je to vidět

Je fakt, že ve staré zástavbě si lidé na parkování téměř nestěžují.

Tomu "poradit si sám" moc nerozumím.

S pozdravem

Milan Vácha