PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD - přednáška spisovatele a publicisty Jana A. Nováka

Místo konání: 
Dolní Břežany
Datum: 
Sobota, 24 Březen, 2018 - 15:00

Dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou přednášku PO STOPÁCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD spisovatele a publicisty Jana A. Nováka, autora několika desítek knih, z nichž mnohé se týkají Keltů na našem území.

KDY: sobota 24. března 2018 od 15 do cca 16 hodin
KDE: Kulturní a informační centrum (Na Panský 11, Dolní Břežany)

Vstupné pro dospělé 50 Kč, děti zdarma.

Nutnost rezervace míst na ricatdolnibrezany [dot] cz nebo tel. 241 402 202.

Prostřednictvím Keltů vstoupily české země na scénu dějin. O jejich kmenech žijících na území Čech nebo Moravy psali starořečtí autoři už v 6. století před počátkem našeho letopočtu. Keltové civilizačně vysoce překonali nejen všechny kultury, které se tu nacházely před nimi, ale i mnohé pozdější. Jejich stopa je tu patrná dodnes jak v názvech řek a hor, tak v pověstech, které považujeme za české, ve svátcích, o nichž si myslíme, že jsou křesťanské a ve zvycích, které se uchovaly dodnes jako folklórní dědictví. Už pro jejich antické současníky byli Keltové záhadní až děsiví; přestože od vyspělejších Řeků a Římanů mnohé přejímali, zůstali sví. Jejich náboženství i některé zvyky byly temné, jejich kněží - druidové - neproniknutelně nepochopitelní. Přestože někteří museli umět řecky nebo latinsky, nezůstala po nich jediná písemná památka, zato celá řada otazníků. Jaká tajemství vesmíru, přírody i ducha odešla společně se zánikem kasty druidů? Proč Keltové stavěli svá oppida mimo úrodné oblasti? Koho znázorňovala podivná kamenná hlava nepodobná žádnému umění z té doby nalezená na Závisti? Jak vypadal a co se odehrávalo v netypickém objektu na Akropoli největšího českého oppida Závist? K čemu sloužil Obří hrad na Šumavě nesoucí stopy jakési mocné ničivé síly? Proč se keltské poklady našly nejčastěji v pramenech a bažinách? Jsou staré pověsti české ve skutečnosti staré pověsti keltské? O tom všem a mnohém dalším bude toto nevšední povídání…

Ve večerních hodinách bude Keltský telegraf pokračovat na kopci Kamínek, akce vyvrcholí předáním světelného signálu dalšímu stanovišti, na které dojde v cca 19:30 hodin.

Více informací naleznete na http://ric-dolnibrezany.cz/

 

Organizátor akce: 

Obec Dolní Břežany

 

Přiložené soubory: